Uždaryti

Antigonė (Mokinio skaitiniai)

Antigonė (Mokinio skaitiniai)

(6 įvertinimai/ų)
Pristatymo trukmė: 3-6 darbo dienos
Leidėjas: Žaltvykslė
Išleidimo metai: 2004
Formatas: 14x22, minkšti viršeliai
Puslapių skaičius: 79
ISBN ar kodas: 9986-06-022-2

Anotacija

„Antigonė“ – klasikinis graikų tragiko Sofoklio kūrinys, kuriame politinė polio tvarka ir įstatymai susiduria su žmogiškumu ir pagarba papročiamsbei tradicijoms.

Ši klasikinė tragedija parašyta tęsiant vadinamąjį Tėbų mitų ciklą. Pagrindinė veikėja Antigonė paženklinta savo tėvo, karaliaus Edipo, prakeiksmo. Jos broliai besidalydami valdžia susivaidija tarpusavyje. Eteoklis, užėmęs Tėbų sostą, išveja savo brolį Polineiką iš miesto, o šiam bandant jėga susigrąžinti priklausančią valdžią, abu broliai žūsta mūšyje. Tėbams ima vadovauti jų dėdė Kreontas, kuris įsako palaidoti Eteoklį, o Polineiko, kaip išdaviko, kūną išniekinti - palikti nelaidotą.

Iš kitų graikų legendų ir pasakojimų, tokių kaip Homero „Iliada“, žinome, jog senovės graikams tinkamas mirusiojo laidojimas buvo ypač svarbus ritualas. Todėl laikydamasi papročių ir nepaisydama Kreonto draudimo, Antigonė ryžtasi palaidoti Polineiką – už tai ji įkalinama rusyje, kuris užritinamas akmeniu.

Antigonė dažnai įvardijama kaip ryžtingos moters idealas. Tai stipri ir drąsi mergina, kuri nepaisydama valdovo rūstybės vykdo savo pareigą šeimai. Tiesioginis jos vardo vertimas iš senovės graikų kalbos reiškia „verta savo tėvų“.
Šiame kūrinyje sprendžiamos problemos aktualios jau daugiau nei du tūkstančius metų, o „Antigonėje“ pasakojamos situacijos artimos ir atpažįstamos. Tai ir pilietinis pasipriešinimas, ir prigimtinio ir valstybės įstatymo priešprieša, ir ištikimybės ir pažado svarba, o svarbiausia – meilė ir atsidavimas šeimai.

Antigonės istorija įkvėpė gausybę kūrėjų. Ją interpretavo dramaturgai ir kompozitoriai, tokie kaip Mendelsonas ir Helderlinas, šios tragedijos siužetą savo kūryboje naudojo filmų kūrėjai, dailininkai, poetai ir rašytojai.

Manoma, kad Sofoklis „Antigonę“ sukūrė apie 441 m. pr. Kr. Tai buvo Atėnų pakilimo metai, todėl stebina, kad šiame kūrinyje nėra pasididžiavimo ir patoso, būdingo šiam laikotarpiui. Joje nėra ir stiprios politinės propagandos, išskyrus vieną kitą perspėjimą dėl tironijos pavojaus. Manoma, kad alternatyvią tragedijos versiją buvo sukūręs ir kitas graikų dramaturgas Euripidas. Jo versijoje Antigonė išvengia tragiško likimo įsikišus dievui Dionizui.

„Mokinio skaitiniai“ – literatūros klasikos serija, kurioje publikuojami žymiausi ir svarbiausi lietuvos bei užsienio rašytojų kūriniai. Joje spausdinami tiek pilnos apimties, tiek sutrumpinti darbai, leidžiantys susipažinti su poetų, prozininkų ir dramaturgų kūrybos braižu, suprasti pagrindines tekstuose nagrinėjamas problemas.

Atsiliepimai

2013 m. spalio 11 d.
11b
liuks :)
2013 m. spalio 11 d.
mamamia
Labai patiko si knyga, rekomenduoju
2012 m. sausio 26 d.
10okas
reik rasyni parasyt moteru paveikslas sofoklio \"antigoneje\" gal galit padet?
2007 m. spalio 07 d.
11-toke dar ;D
gnyga tikrai gera :)\r\n\"tik interpretacija buvo sunku parasyt...\"- gal gali man padet parasyt?ar sawo kajp pawyzdi parodyt?:) buciau lb dekinga \r\n
2007 m. rugsėjo 25 d.
11-oke
visai patiko :) tik interpretacija buvo sunku parasyt...
2006 m. gruodžio 26 d.
Bragollah
Sofoklio Antigone - nuostabaus grozio kurinys
Parašykite atsiliepimą apie prekę!Būtina įvertinti prekę


Iš viso prekių: 0
Kaina:
Krepšelis

Taip pat siūlome
Edipas karalius (Mokinio skaitiniai)
Sofoklis
Internetu:
2,99 €
Knygyne*:
3,19 €
Nusikaltimas ir bausmė (Mokinio skaitiniai)
Fiodoras Dostojevskis
Internetu:
3,99 €
Knygyne*:
4,49 €
Palangos Juzė (Mokinio skaitiniai)
Motiejus Valančius
Internetu:
3,49 €
Knygyne*:
3,99 €
Dainavos padavimai (Mokinio skaitiniai)
Vincas Krėvė
Internetu:
3,45 €
Knygyne*:
3,99 €
R. Granauskas. Novelės (Mokinio skaitiniai)
Romualdas Granauskas
Internetu:
3,69 €
Knygyne*:
4,09 €
S. Šaltenis. Proza (Mokinio skaitiniai)
Saulius Šaltenis
Internetu:
3,69 €
Knygyne*:
4,09 €
S. Šaltenis. Pjesės (Mokinio skaitiniai)
Saulius Šaltenis
Internetu:
2,49 €
Knygyne*:
3,69 €
Kalės vaikai (Mokinio skaitiniai)
Saulius Šaltenis
Internetu:
3,79 €
Knygyne*:
4,49 €
Mamutų medžioklė. Devynbėdžiai (Mokinio skaitiniai)
Kazys Saja
Internetu:
3,69 €
Knygyne*:
4,39 €