0

Anthony Burgess

Anthony Burgess (1917 m. vasario 25 d., Mančesteris – 1993 m. lapkričio 25 d., Londonas) – anglų rašytojas, kompozitorius ir kritikas (ypač domėjosi Šekspyro ir James Joyce kūryba).


Anthony Burgess motina buvo daininkė ir šokėja, tėvas - buhalteris, kuris vakarais užeigoje grojo pianinu. Anthony vaikystė prabėgo Mančesteryje.

1919 m., kai Anthony buvo 2 metai, gripo epidemijos metu mirė motina. Tėvas vedė užeigos šeimininkę. Berniuką auklėjo teta, o vėliau pamotė.

Tėvas, nepalikęs jokio palikimo, mirė 1938 m.

Pradžioje Anthony lankė Mančesterio pradinę katalikišką mokyklą, paskui Xaverian kolegiją, vėliau mokėsi Mančesterio universitete, kurį baigė 1940 m. ir ten pat pradėjo skaityti anglų kalbos ir literatūros istorijos paskaitas.

Antrojo pasaulinio karo metu tarnavo sausumos pajėgose.

1942 m. vedė Lewela (Lynne) Isherwood Jones.


1946 - 1950 m. Anthony Burgess dėstė Birmingemo universitete, dirbo švietimo ministerijoje ir Banbury muzikos mokykloje. 1949 m. parašė pirmąjį romaną, kuris buvo išspausdintas tik 1965 m. Iki 1959 m. Burgess studijavo muzikos teoriją ir nedaug laiko skyrė rašymui.


1959 m. Anthony Burgess buvo klaidingai diagnuozuojamas smegenų auglys. Sužinojęs, kad jam gyventi liko mažiaus negu metai ir norėdamas užtikrinti žmonos finansinę nepriklausomybę, pradėjo rašyti. Nuo tada parašė apie 50 knygų. Anthony Burgess rašė ir spausdino kūrinius ne tik savo vardu, bet ir pseudonimais, kuriuos jam sugalvodavo žmona.

Tarp 1962 ir 1964 m. Anthony Burgess parašė 11 romanų.


Žymiausias jo kūrinys "Prisukamas apelsinas", kuris išgarsėjo, kai šį romaną ekranizavo vienas žymiausių JAV režisierių Stanley Kubrick'as.

Anthony Burgess laisvai kalbėjo 7 kalbomis: rusų, vokiečių, ispanų, italų, valų, japonų ir anglų. Šis kalbų žinojimas padėjo jam sukurti romano "Prisukamas apelsinas" neįprastą kalbą nadsaty.


Po pirmosios žmonos mirties, kuri 1968 m. mirė nuo kepenų cirozės, vedė antrą kartą. Antroji žmona Liana Macellari buvo ispanų grafienė, dirbo vertėja ir docente, su ja Anthony Burgess susilaukė sūnaus.


1970-1976 m. Anthony Burgess dėstė Prinstono ir Bufalo universitetuose, profesoriavo.

Anthony Burgess visą gyvenimą kūrė muziką, jis parašė apie 175 kompozicijas - simfonijas, baletus, operas.


Mirė nuo plaučių vėžio 1993 m. lapkričio 25 d. Londono klinikoje.

Anthony Burgess knygos


Prisukamas apelsinas | Anthony Burgess

Šiuo metu neparduodama