Žodis „atostogos“ daugeliui iškart asocijuojasi su kaitinančia saule, jūra ir laiku, praleistu gulinėjant paplūdimyje. Kita vertus, yra ir tokių atostogautojų, kurie neįsivaizduoja poilsio be aktyvių kelionių, malonaus nuovargio, o kartais net ekstremalių išbandymų. Mėgstantiems keliauti kitaip – dalijamės 10 įkvepiančių istorijų, kuriose autoriai ar jų sukurti veikėjai leidžiasi į nutrūktgalviškas keliones, ryžtasi pavojingoms ekspedicijoms, išbando savo fizines galimybes ir siekia atrasti naujų gyvenimo spalvų.
Keliauk kaip piligrimas
Aktorius, dainininkas ir rašytojas Juozas Gaižauskas prieš keletą metų ryžosi neeilinėms atostogoms – leistis į piligriminį žygį Šv. Jokūbo keliu. Penkerius metus planuota kelionė virto virtine nuotykių, kūno jėgų išbandymu, susitikimu su mirtinai nuodingomis gyvatėmis, keistais pakeleiviais ir akistata su Dievu.
Savo piligrimines patirtis kelyje, papildytas vaizduotės vaisiais, autorius užrašė debiutiniame kelionių dienoraštyje „Dievas su šlepetėmis“ bei antrojoje savo knygoje „Tigras, glostantis pėdas“. Beje, pastarasis J. Gaižausko romanas palydės ne tik piligriminiu keliu, bet ir nukels į karščiu alsuojančią Etiopijos dykumą. Aprašytoje kelionėje nebesvarbūs nei kilometrai, nei pokšinčios gyslos ar braškantys kaulai, tačiau užplūdusi dvasinė palaima tampa pačia tyriausia kelionės dovana.
Norintiems išbandyti kitą piligrimų kelią – žurnalistė, gidė ir rašytoja Lina Ever kviečia į kelionę, kurioje teks susidurti su pačiu savimi ir surasti atsakymus į egzistencinius klausimus. Išgirdusi legendą apie kadaise labai populiarų, tačiau dabar kiek primirštą Vokietijos piligrimų kelią, autorė išsiruošia patikrinti jo mistiškų galių.
Knygoje „Kava su apelsinais. Vienos piligrimystės dienoraštis“ L. Ever pasakoja apie savo kelionę miškais, laukais ir nuošaliomis gyvenvietėmis, nakvojant bažnyčiose ir parapijose, nuolat ieškant nušvitimo ir atsakymų į vis kylančius gyvenimiškus klausimus. Knygoje vaizduojamos keturios moterys kartu su skaitytoju leidžiasi į nuovargio ir moteriškos bendrystės kupiną žygį, kuriame tenka susidurti su savo kompleksais ir atrasti užsislėpusį užsispyrimą, siekiant pajausti tikrąjį gyvenimo skonį.
Leiskis į kalnus
Žodžiais neapibūdinamas kalnų žavesys – viena pagrindinių priežasčių, kodėl poilsį prie jūros, gulinėjimą ant sofos ar miegojimą kiauras dienas keliautojai iškeičia į daug jėgų ir ištvermės reikalaujančius kalnus. Patyrę alpinistai ryžtasi leistis į pavojingas, sekinančias keliones vien dėl to, kad pasijustų maži didingų kalnų apsuptyje ir, užlipę ant viršūnės, kelias minutes galėtų atsiremti į debesis.
Šiemet išleista į lietuvių kalbą vieno žymiausio visų laikų alpinisto Reinhold Meissner knyga „Vienas į Everestą. Krištolinis horizontas“ pasakoja apie sensacingą kopimą į aukščiausią pasaulio viršūnę, susidūrimą su varginančiais gamtos išbandymais, išretėjusiu oru, ledine gamta, nuovargiu ir kovą su pačiu savimi. Nors tai nėra pirmas kartas, kai žymus alpinistas kopia į Džomolungmos viršūnę, tačiau šįkart jis tai nusprendė padaryti keliaudamas visiškai vienas, be jokio kopimo partnerio, nešikų, papildomo deguonies ar įrengtų aukštuminių stovyklų.
Išgyvenimų nuotykius kalnuose taip pat detaliai aprašo ir lietuvių žurnalistas bei keliautojas Bronislovas Matelis. Knygoje „Išgyvenimo dienoraštis“ jis aprašo istorijas apie nuotykių ir sunkumų nebijančius keliautojus, kurie keliauja po įspūdingus Tatrų, Tian Šanio, Pamyro ir Altajaus kalnus. Čia aprašytos tikros istorijos, kur keliautojams teko kapanotis iš lavinų, kovoti su alkiu, kai paklydus nuo tako teko dešimtis dienų laukti pagalbos, susidurti su aukščio ligomis, fiziniu ir psichologiniu nuovargiu, išgyventi artimo draugo žūtį. Nuoširdūs pasakojimai leis iš arčiau susipažinti su alpinistų gyvenimu ir atskleis, kas taip traukia keliauti po beribius kalnus.
Skriek su motociklu
Žurnalistė, keliautoja ir motociklininkė Eglė Gerulaitytė – tikra nuotykių ieškotoja, kuri pasiryžo motociklu leistis po Šiaurės Ameriką ir Karibų šalis. Knygoje „Amerika be dangoraižių. Bastūnės liudijimai 2”, autorė aprašo savo nuotykius važiuojant keliais, nepravažiuojamais jokiam traukiniui, autobusui, o dažnai ir automobiliui.
Kaip įprasta, gera kelionė neapsieina be netikėtų pažinčių ir keistų nuotykių – motociklininkei teko susidurti su aligatorių medžiotojais, indėnais, vudu raganomis ir Niufaundlendo žvejais. Keliaudama ji aplanko istorinę Meksiką ir socialistinę Kubą, leidžiasi į Uolinius kalnus, bendrauja su nykstančių genčių nariais, sutinka Oklahomos galvijų piemenis ir Luizianos pelkių raganas. O labiausiai knygų puslapiuose jaučiamas keliautojos troškimas būti laisvai.
Tai jau antroji E. Gerulaitytės knyga apie keliones motociklu. Pirmojoje savo knygoje „Bastūnės liudijimai“ autorė kartu su skaitytoju leidžiasi į nutrūktgalvišką kelionę po Pietų Ameriką.
Ištroškusiems dar kelionių motociklu, į kelią kviečia leistis istorijoje pagarsėjęs revoliucionierius Ernesto Che Guevara. 1952 m. du jaunuoliai galingu motociklu „La Ponderosa II“ leidžiasi į kelionę po Argentiną, Čilę, Peru, Boliviją ir Venesuelą. Tai dramatiškų ir komiškų įvykių kupinas dienoraštis, atskleidžiantis tikrąją, nenublizgintą Lotynų Amerikos panoramą, ten gyvenančių žmonių vargus ir džiaugsmus, klestinčią socialinę nelygybę. Knyga „Motociklininko dienoraštis“ – tarsi savotiška E. Che Guevaros didžiausio gyvenimo nuotykio preliudija, prieš visam pasauliui sužinant jo vardą.
Plaukiok laivu
Patyrusiems keliautojams didžiausia prabanga dažnai tampa ne ištaigingi viešbučių kambariai, o gamtos stichijos, kurios kartais lepina, o kartais išbando keliautojo ištvermę ir stiprybę. Pasikinkę vėją ir bangas, 2009 m. rašytojas, bocmanas ir piligrimas Tomas Staniulis iškeliavo su Lietuvos buriuotojų ekspedicija Didžiosios Kunigaikštystės didiko Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio 1583–1584 metais vykusios piligriminės kelionės į Jeruzalę maršrutu.
Knygoje „Vėjų valdovas. 7000 jūrmylių M. K. Radvilos Našlaitėlio kelias“ autorius aprašo trejus metus trukusios kelionės nuotykius, perplauktas 7 jūras ir ištyrinėtas 13 šalių. Laivugalyje laiką leisdavęs knygos autorius visada žavėjosi tikrais jūriniais nuotykiais, tad ir savo išgyvenimus pateikė jų nepagražindamas – skaitytojus supažindina su nenušlifuota jūrininko kasdienybe, netvarka kajutėse ir neplautų indų krūvomis, tačiau taip pat – ir su nepaprasto grožio salomis, stebuklingais uostais bei naktinio budėjimo metu kilusiomis filosofinėmis mintimis.
Svajojantiems ne tik apie kelionę jūromis ir vandenynais, bet ir apie žygį po istorijos puslapius, rekomenduojama paskaityti šiemet išleistą knygą „Pietų ašigalis“, kurioje aprašoma prieš daugiau nei šimtmetį į istoriją įrašyto norvegų tyrinėtojo Roaldo Amundseno ekspedicija į Pietų ašigalį. Leidinyje skaitytojas gali iš arčiau pažvelgti į legendinę kelionę link visiškos nežinios, bandant pasiekti baugioje sniego ir ledo karalystėje esantį piečiausią Žemės tašką.
Knygoje „Pietų ašigalis“ atskleidžiami tyrinėtojo planai aplenkti britų kapitono Roberto Falcono Scotto ekspediciją ir pirmiau pasiekti žemes, kur anksčiau niekas nebuvo įžengęs. Skaitytojai kartu su keliautoju leisis ne tik į alinantį žygį vikingų laivu, bet kartu kulniuos per antarktinius kalnus ir begalines sniego dykumas.
Palikite komentarą