TIESIOG -30% visoms knygoms su kodu: KALĖDOS

Markas Tulijus Ciceronas (106 m. sausio 3 d. pr. Kr. – 43 m. gruodžio 7 d. pr. Kr. ) – romėnų politikas, retorikas, teisininkas, karvedys, filosofas ir rašytojas.

Cicerono vardas gerai žinomas visiems, besidomintiems filosofija.

Ciceronas knygos

Rasta: 4

Oratorius | Ciceronas
-30% su kodu: KALĖDOS
24,47 €
Kaina su kodu: 17,13 €
Turime sandėlyje
Apie pranašavimą. Pirmoji knyga | Ciceronas
-30% su kodu: KALĖDOS
20,85 €
Kaina su kodu: 14,60 €
Turime sandėlyje
Apie lemtį | Ciceronas
-30% su kodu: KALĖDOS
11,99 €
Kaina su kodu: 8,39 €
Turime sandėlyje
Rasta: 4

Tačiau apie jo ankstyvą gyvenimą biografijos faktų nedaug. Žinoma, kad Ciceronas gimė kilmingoje Arpino miesto šeimoje. Vaikystėje šeima persikraustė į Romą, o Ciceronas su broliu buvo lavinami politinei karjerai. Jaunasis Ciceronas jau tada rašė eilėraščius.

Ciceronas mokėsi kito žymaus veikėjo Platono įkurtoje akademijoje, savarankiškai studijavo filosofų tekstus. Būdamas vos 26 metų jis pasakė pirmą savo kalbą teisme, kuria gynė tėvo nužudymu kaltinamą Roscijų ir tai tapo jo karjeros tramplynu.

Retorikos ir filosofijos žinias Ciceronas gilino Graikijoje, Azijoje, vėliau mokėsi Atėnuose, Rode, studijavo pas žymius filosofus. Grįžęs į Romą tapo už iždą atsakingu tarnautoju Sicilijoje, taip pat tarnautoju atsakingu už švenčių ir viešosios tvarkos priežiūrą. Savo kalbų dėka jis pateko į Senatą, vėliau tapo konsulu.

Konsulo pareigos kėlė grėsmę Cicerono gyvybei. Konsulų rinkimus pralaimėjęs Lucijus Katilina nusprendė surengti sąmokslą ir valdžią užgrobti jėga. Tačiau Ciceronas šį sąmokslą sužlugdė, bet greitai jis pats tapo nepalankiu politiku ir ši jo karjera baigėsi. Tuo metu jis parašė garsias savo kalbas bei retorikos ir folosofijos traktatus „Apie oratorių“, „Valstybė“, „Įstatymai“.

Cezario valdymo metu Ciceronas politika neužsiėmė ir tuo metu rašė traktatus „Brutas“, „Stoikų paradoksai“, „Apie gėrio ir blogio ribas“, „Akademikų mokymas“,„Apie likimą“ ir kitus. Mirus Cezariui filosofas vėl grįžo į politiką, aršiai pasisakė prieš Marką Antonijų ir jo įsakymu buvo nužudytas.

Iki šiol išliko apie šešiasdešimt Cicerono kalbų, kurios leidžiamos kaip literatūros kūriniai. Dauguma politinių autoriaus kalbų turi įžangą, dėstymą ir pabaigą, jas malonu skaityti ir klausyti. Be kalbų taip pat Cicerono kūrybos paveldą sudaro 12 filosofijos veikalų ir apie aštuoni šimtai laiškų iš kurių galima visapusiškai pažinti retoriko asmenybę.

Išliko ir traktatų, kurie parašyti išgalvotų dialogų forma. Vienos tokių – „Apie lemtį“ ir „Apie pranašavimą“. Autoriaus kūryba ir darbai išversti į lietuvių kalbą, tad kviečiame visus besidominčius filosofija, knygas patogiai įsigyti internetu.