⭐⭐⭐ Knygos su DEFEKTAIS! Nedideli trūkumai - ypač mažos kainos! Naršykite čia >>>

0

NEMOKAMAS PRISTATYMAS Į PAŠTOMATUS NUO 15 AR 20 €

Pirkėjų atsiliepimai

Frensis Skotas Ficdžeraldas (angl. Francis Scott Key Fitzgerald, 1896 m. rugsėjo 24 d., Sent Polas, Minesota - 1940 m. gruodžio 21 d. Holivudas, Kalifornija) – elegantiškasis XX a.

Francis Scott Fitzgerald knygos

Rasta: 6

Rasta: 6

Amerikos literatūros klasikas, vienas iš žymiausių amerikiečių „prarastosios kartos“ rašytojų.


Frensio mama buvo Amerikoje praturtėjusių emigrantų iš Airijos dukra, tėvas - taip pat airis, senos, garbingos, bet neturtingos šeimos palikuonis. Prieš gimstant Frensiui šeima neteko dviejų vaikų, todėl būsimas rašytojas buvo laukiamas ir lepinamas vaikas.


Baigęs mokyklą, nuo 1913 iki 1917 m. studijavo Prinstono universitete. Universiteto laikraštyje spausdino pirmuosius kūrinius. Universitete patyrė turtingus ir įtakinus tėvus turinčių bendramokslių panieką. Universitetą paliko mokslų nebaigęs ir užsirašė savanoriu į kariuomenę. Tarnaudamas armijoje susipažino su būsima žmona Zelda Seir. Zeldos tėvai buvo turtingi ir nenorėjo, kad ji ištekėtų už pastovaus darbo neturinčio jaunojo Frensio.


1920 m. pasirodė pirmasis F. Skoto Ficdžeraldo romanas „Šiapus rojaus“, kuris išgarsino 23 metų autorių. Jo kūrinius pradėjo spausdinti žinomi to meto žurnalai - „Scribner“, „The Saturday Evening Post“. Tais pačiais metais Frensis susituokė su Zelda. 1921 m., po dukters Skotės gimimo, šeima persikėlė į Greit Neką (Long Ailendas), daugelio žymių menininkų pamėgtą vietovę.


Literatūrinė sėkmė ir dideli honorai išgarsino Ficdžeraldus. Zelda ir Frensis tapo „auksine pora“ - visų vakarėlių dalyviais ir nuolatinių apkalbų šaltiniu. Jie švaistė pinigus, elgdavosi ekscentriškai, mėgo svaigalus ir skandalus. Frensis ir toliau rašė, sėkmingai leido knygas, todėl pinigų buvo pakankamai.

1924 m. pora išvyko į Italiją, kur Ficdžeraldas susipažino su Ernestu Hemingvėjumi.


Nuo trečiojo dešimtmečio vidurio Ficdžeraldai gyveno Europoje – daugiausia Prancūzijoje, Rivjeroje ir Paryžiuje. Deja, jų gyvenimas vis prastėjo. Zelda susirgo šizofrenija, jai vis dažniau užeidavo proto užtemimai. Intensyvus darbas ir žmonos liga palaužė Ficdžeraldą, jis pradėjo gerti.


1934 m. pasirodęs itin biografinis romanas, paremtas jo ir žmonos Zeldos asmenine gyvenimo patirtimi - „Švelni naktis“. Romanas susilaukė prieštaringų vertinimų vertinimų. 


Nuo 1937 m. F. Skotas Ficdžeraldas debiutavo Holivude kaip scenaristas. Čia jis susipažino su Šeila Grem, įsimylėjo. Su šia moterimi rašytojas praleido visą likusį gyvenimą. 1939 m. Ficdžeraldas pradėjo rašyti savo paskutinį romaną „Paskutinis magnatas“, kuris liko nebaigtas ir buvo išspausdintas tik po autoriaus mirties.


Frensis Skotas Ficdžeraldas mirė 1940 m. gruodžio 21 d. Holivude nuo infarkto.

Pagal žymiausią romaną „Didysis Getsbis“ 1926 m. Brodvėjuje buvo pastatyta pjesė ir Herberto Brenono filmas, o 1974 m. pastatytas dar vienas filmas (rež. Džekas Kleitonas, vaid. Robertas Redfordas). 2008 m. buvo ekranizuotas dar vienas apsakymas - „The Curiuos Case of Benjamin Button“ (1922 m.) (rež. David Fincher, vaid. Brad Pitt, Cate Blanchett, Tilda Swinton).