0

James Joyce

James Augustine Aloysius Joyce (1882 m. vasario 2 d., Dublinas – 1941 m. sausio 13 d., Ciurichas) – vienas įtakingiausių XX a.

James Joyce knygos


Ulisas, I-II knygos | James Joyce

Šiuo metu neparduodama

Ulisas (Mokinio skaitiniai) | James Joyce

Šiuo metu neparduodama

Ulisas, antra knyga | James Joyce

Šiuo metu neparduodama


airių rašytojų ir poetų.

James Joyce per savo gyvenimą parašė nelabai daug kūrinių, tačiau jie visi priklauso pasaulinės liteatūros lobynui: apsakymų rinkinys "Dubliniečiai", romanas "Jaunojo menininko portretas", romanas "Ulisas" ir patį didžiausią bei mįslingiausią veikalą - "Finegano pabudimas".

James Joyce gimė Ratgane, Dublino priemiestyje. Buvo antrasis vaikas dešimties vaikų šeimoje. Dėl finansinių sunkumų - tėvas buvo sėkmingas verslininkas, bet bankrutavo - šeima dažnai kraustydavosi iš vienos vietos į kitą. Tėvas James labai mylėjo ir, kol dar buvo užtektinai pinigų, atidavė jį mokytis į prestižinį Jėzuitų pensionatą. James buvo labai gabus, gerai mokėsi, ypač mėgo kalbas ir literatūrą. Tačiau pablogėjus šeimos finansinei padėčiai - tėvas neteko darbo ir visa šeima gyveno tik iš motinos pensijos - 1893 m. James pervedė į Valstybinę Dublino kolegiją. Nors lėšų labai trūko, James ją baigė ir įstojo į Dublino universitetą. Jau mokydamasis universitete James Joyce pradėjo rašyti, versti.


1900 m. baigė universitetą ir išvyko į Paryžių studijuoti medicinos. Studijuodamas dirbo įvairius darbus: rašė straipsnius žurnalams, mokytojavo ir vis rečiau lankydavo medicinos paskaitas, o vis daugiau laiko leido Nacionalinėje bibliotekoje, daug skaitė ir mąstė.

1903 m. sunkiai susirgo ir mirė James motina, todėl rašytojas grįžo į Airiją. Jis nesutarė su motina dėl religijos ir po jos mirties krimtosi, kad skaudino ją kritikuodamas dvasininkiją ir religiją.


1904 m. James Joyce sutiko savo būsimą viso gyvenimo partnerę - Nora Barnacle, su kuria susituokė tik po 27 metų. Tais pačiais metais pora nutarė išvykti iš Airijos. Jie iškeliavo į Triestą. 1905 m. jiems gimė sūnus Džordžas, o po poros metų duktė Liučija.

Tuo metų James Joyce pradėjo rašyti "Ulisą". Šį kūrinį jis rašė ketverius metus. Nuo 1918 m. Niujorko žurnalas „The Little Review“ pradėjo spausdinti „Uliso“ ištraukas. Iš pradžių romanas dėl nepadorumo buvo uždraustas. Visas romanas buvo išspausdintas tik  1922 m. ir sutiktas ir susižavėjimo, ir neapykantos šūksniais. Šis romanas davė pradžią taip vadinamai "sąmonės srauto" literatūros krypčiai.

1923 m. James Joyce su šeima išvyko į Paryžių, tačiau prasidėjus Antram pasauliniam karui grįžo į Ciurichą.

Paskutiniai gyvenimo metais James Joyce kankino akių liga - glaukoma. Jam buvo atlikta virš 20 operacijų.

1941 m. jį ištiko priepuolis ir rašytojui buvo sėkmingai atlikta skrandžio opos operacija, tačiau po poros dienų James Joyce mirė.