Tik šią savaitę: VAIKŲ LITERATŪROS DIENOS! Naršykite čia >>>

0

NEMOKAMAS PRISTATYMAS Į PAŠTOMATUS NUO 15 €

Pirkėjų atsiliepimai

Johanas Volfgangas fon Gėtė (vok. Johann Wolfgang von Goethe; 1749 m. rugpjūčio 28 d. – 1832 m. kovo 22 d.) - vokiečių literatūros klasikas, vienas garsiausių vokiečių rašytojų, žymiausias literatūrinio sąjūdžio Audra ir veržimasis atstovas, pedagogas, valstybės veikėjas, politikas, mokslininkas, gamtininkas, filosofas.


J. V. Gėtė gimė 1749 m.

Johanas Volfgangas Gėtė (Johann Wolfgang Goethe) knygosrugpjūčio 28 d. in Frankfurte prie Maino.


Jo tėvas buvo imperatoriškosios šeimos patarėjas, motina - kilminga didikė. Turtingi tėvai negailėjo pinigų sūnaus išsilavinimui. Į namus buvo kviečiami mokytojai. Johanas anksti pradėjo skaityti, iki septynerių metų jau mokėjo lotynų ir graikų kalbas, o 8-rių jau rašė eiles ir pjeses, kurios buvo vaidinamos namų lėlių teatre.


16-os metų Gėtė išvyko studijuoti į Teisės fakultetą Leipcigo universitete, tačiau dėl labai sunkios ligos mokslus teko nutraukti.
Vėliau įstojo į Strasbūro universitetą. Ten Gėtė studijavo mediciną, daug skaitė, ypač domėjosi gamtos mokslais ir literatūra. 1769 m. Gėtė išleido savo pirmąją eilėraščių knygą. Netrukus jis tapo vienu iš literatūrinio judėjimo Sturm und Drang (Audra ir veržimasis) ideologu.


1771 m. Gėtė baigė universitetą ir gavo teisės daktaro laipsnį. Nenorėdamas nuvilti šeimos nuo 1771 iki 1775 metų dirbo advokatu. Tuo pat metu jis parašo romaną Jaunojo Verterio kančios (1772), kuris jį išgarsina visame pasaulyje.


Lapkričio 1775 m. lapkritį kunigaikščio Karlo Augusto kvietimu Gėtė atvyko į Veimarą ir tapo jo dvaro valdytoju. Karlas Augustas suteikė Gėtei plačius įgaliojimus. Garsus rašytojas tvarkė finansus, švietimo, kultūros ir kt. reikalus. 1782 m. už puikią tarnybą hercogas suteikė Gėtei dvarininko titulą, o 1815 m. Gėtė buvo paskirtas Karlo Augusto suformuotos vyriausybės pirmuoju ministru.

60-ies metų jis vedė mylimąją ir savo vaikų motiną nekilmingą floristę Christiane Vulpius - tuo papiktindamas visą dvarą.


1795-1796 metais Gėtė parašė romaną Vilhelmo Meisterio mokymosi metai, o 1808 m. jis išleido pirmąją tragedijos Faustas dalį - vieną iš kūrinių, kurie sudaro pasaulio literatūros lobyną. Faustą Gėtė rašė iki savo gyvenimo pabaigos.


Gėtė buvo ne tik puikus rašytojas ir poetas, bet ir gamtininkas. Jie parašė darbų apie augalų ir gyvūnų lyginamąją morfologiją, taip pat darbų iš fizikos, geologijos ir mineralogijos bei medicinos sričių.

Johanas Volfgangas Gėtė mirė 1832  kovo 22 d. Veimare.