-10% NUOLAIDOS KODAS VISKAM: SKAITAUKNYGA
Knygų išpardavimas: naršykite čia >>>

0

Pirkėjų atsiliepimai

Witkacy. Plėšrūniškas protas

  • Nemokamas knygos pristatymas
Kaina: 23,99 €
NEMOKAMAS PRISTATYMAS
į Omniva, LP Express ir DPD paštomatus bei pašto skyrius Lietuvoje
  • Pristatysime: per 12-48 val.*
Knygą turime sandėlyje

2022-06-30 23.99 InStock
Į krepšelį

Knygos "Witkacy. Plėšrūniškas protas" aprašymas

„Witkacy. Plėšrūniškas protas“ – neeilinės asmenybės, Lenkijos menininko, rašytojo, fotografo, dailininko ir meno teoretiko Stanisław Ignacy Witkiewicz-Witkacy darbų rinktinė, lydima lietuvių ir lenkų mokslininkų tekstų bei interpretacijų.


Retas menininkas gali pasigirti tokiais neeiliniais įvairiapusiais gabumais kaip Stanisław Ignacy Witkiewicz-Witkacy (1885–1939). Tai išskirtinis lenkų menininkas, kurį amžininkai vertina labai nevienareikšmiškai. Vieniems jis – genijus ir vunderkindas, kitiems – pasileidėlis ir narkomanas, nepaliaujantis kelti skandalus ir  provokuojantis visuomenę.


Menininko gyvenimas gana margas. Jaunystėje lydėjo buvusį vaikystės draugą Bronislav Malinovsky etnografinėje ekspedicijoje į Okeaniją (1914). Spalio revoliucijos metu buvo Sankt Peterburge. To meto katastrofiški įvykiai, vaizdai ir išgyvenimai nulėmė jo vėlesnę pilietinę pozįciją.


Stanisław Witkiewicz-Witkacy  kolekcijoje daugiau nei keturiasdešimt pjesių (pusė jų, deja, prarasta), keturi romanai (vienas jų nebaigtas), keletas filosofijos ir meno teorijos traktatų. O jo piešinių, portretų, autoportretų ir fotografijų užtektų ne vienai galerijai – tai meno sritis, kurią Stanisław Witkiewicz-Witkacy mėgo labiausiai. Tarpukario Lenkijoje Witkacy buvo vienas produktyviausių Lenkijos menininkų.


Kilmė Stanisław Witkiewicz-Witkacy sieja su Lietuva – jo tėvas, žinomas XIX-XX a. sandūros tapytojas, rašytojas ir meno kritikas Stanisław Witkiewicz, gimė Pašiaušės dvare netoli Šiaulių. Witkiewiczius vyresnysis kartu su šeima buvo ištremtas į Tomską, vėliau studijavo Sankt Peterburge, o persikėlęs į Varšuvą susilaukė Stanisław Ignacy Witkiewicz-Witkacy. Pastarojo motina Marija Pietrzkiewiczówna taip pat gimė Lietuvoje, Tryškiuose.


Veržlaus modernisto potraukis menams pasireiškė dar vaikystėje. Būdamas aštuonerių jis sukūrė pirmąją savo pjesę, kuria nepaprastai didžiavosi meninių gabumų turintis tėvas – laiškuose giminėms gyrėsi sūnaus pasiekimais. Jo asmenybę formavo visapusiškas meninio skonio lavinimas, inteligentiška aplinka, stiprus ryšys su tėvais ir saviraiškos laisvė. Įvairiose mokyklose studijavęs dailę, jis įsitvirtino Zakopanėje, priklausė bohemai, tapo jos žvaigžde. 1925 m. ėmė pasirašinėti Witkacy pseudonimu. Jo gerbėjų minioje netrūko ir kritikų, ir skeptikų. 1930-aisiais eksperimentavo su narkotikais, ypač su meksikietiškaja Lophophora.


1939 m. sovietams ir vokiečiams įsiveržus į Lenkiją, Witkacy nusižudė. Jis su sena bičiule Czesława Oknińska-Korzeniowska gelbėdamiesi nuo vokiečių agresijos bėgo į šalies rytus, tačiau juos pasiekė žinia apie Raudonosios armijos puolimą. Abu jie pasirinko savižudybę – ji išgyveno, o Witkacy kitą dieną buvo palaidotas Polesės Jeziorų kaimo kapinaitėse.


„Witkacy. Plėšrūniškas protas“ – pirmoji galimybė lietuvių skaitytojams susipažinti su šio nerimstančio menininko asmenybe, jo gyvenimu ir kūryba. Į knygą sudėti jo piešiniai, portretai, pjesės, dalis romano ir esė, o juos lydi lietuvių ir lenkų tyrinėtojų komentarai.


Knygos „Witkacy. Plėšrūniškas protas“ tekstus parengė Izabella Curyłło-Klag, Przemysław Pawlak, Marek Średniawa, Tomasz ocheński, Maciej Dombrowski, Beata Zgodzińska, Janusz Degler, Henrikas Šabasevičius ir Alwida Bajor. Prie jos leidybos prisidėjo Lenkijos institutas Vilniuje, Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje ir Witkacy institutas Varšuvoje. Kūrybos rinktinė – Lenkijos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio programos dalis, tačiau ji ne mažiau reikšminga ir lietuviams.


Iš lenkų kalbos vertė Irena Aleksaitė, Giedrius Gabrėnas, Edita Gudišauskaitė, Regina Tribocka, Kazys Uscila.


  • Autorius:
  • Leidėjas: Aukso žuvys
  • Išleidimo metai: 2018
  • Knygos puslapių skaičius: 480
  • Formatas: 20x24, kieti viršeliai
  • ISBN ar kodas: 9786098120387

Kiti taip pat domėjosi


Parašykite atsiliepimą apie "Witkacy. Plėšrūniškas protas"

Tik registruoti vartotojai gali rašyti apžvalgas. Kviečiame, prisijungti arba užsiregistruoti

Žanras: Kultūros knygos

pristato įdomią ir tikrai naudingą knygą "Witkacy. Plėšrūniškas protas", kurią įsigyti internetu greita ir paprasta. Vos keli mygtuko spustelėjimai, operatyvus pristatymas ir, greičiausiai, jau kitą dieną galėsite mėgautis motyvuojančiu kūriniu. 

Šiuolaikiniame pasaulyje knygas pirkti itin lengva. Online knygyne pirkėjų visada laukia išsami ledinio informacijos santrauka, kurioje pateikiame knygos "Witkacy. Plėšrūniškas protas" aprašymą, nurodome autorių, kūrinio vertėją, puslapių skaičių ar literatūrinį žanrą. Viena ko negalime – atskleisti visų turinio detalių ar perskaityti knygos "Witkacy. Plėšrūniškas protas" už jus. Tačiau visada pasiūlysime geras knygų kainas, karštas leidyklų akcijas ir nuolaidas, kurių dėka naudingus kūrinius įsigysite pigiau. 

Perskaitėte knygą "Witkacy. Plėšrūniškas protas"? Kviečiame interneto knygyne palikti savo nuomonę, tikrai to vertas. Skaitytojų atsiliepimai, kuriuos rasite šalia daugelio knygų aprašymų, padeda rinktis ir apsispręsti kitiems pirkėjams. 


Dažnai su "Witkacy. Plėšrūniškas protas" perkama kartu