0
Žmogaus kilsmas. Žmonijos raidos ir pasiekimų istorija
15.79 InStock

Žmogaus kilsmas. Žmonijos raidos ir pasiekimų istorija

  • Nauja knyga
  • Nemokamas knygos pristatymas
Internetu: 15,79 €
Knygyne: 18,98 €*
Sutaupote: 3.19 € (17%)
NEMOKAMAS PRISTATYMAS
į Omniva ir LP Express terminalus bei pašto skyrius Lietuvoje
  • Pristatysime: per 2-26 val.*
Turime sandėlyje
Informacija

Žmogaus kilsmas. Žmonijos raidos ir pasiekimų istorija

  • Leidėjas: Vaga
  • Išleidimo metai: 2019
  • Formatas: 14x22, kieti viršeliai
  • Puslapių skaičius: 400
  • ISBN ar kodas: 9785415025800

15.79 In stock
Į krepšelį
Aprašymas

Dr. Jacobo Bronowskio (1908–1974) „Žmogaus kilsmas“ laikomas vienu pirmųjų mokslo populiarinimo veikalų, nušviečiančių istorinį ir socialinį mokslo raidos kontekstą. Knygos pagrindu tapo to paties pavadinimo BBC televizijos dokumentinis serialas (1973 m.), prie kurio kūrimo dr. J. Bronowskis buvo pakviestas prisidėti kaip scenarijaus autorius ir vedėjas.

Dr. J. Bronowskis keliauja atgalios per intelektualumo istoriją, kad surastų didžiuosius žmogaus sumanumą įrodančius paminklus. Knygoje aprašomi išradimai – nuo titnago įrankių iki geometrijos, nuo lanko iki reliatyvumo teorijos – pristatyti kaip ypatingo žmogaus gebėjimo suprasti gamtą ir ją kontroliuoti, o ne būti jos kontroliuojamam, išraiška.

Išskirtinės dr. Bronowskio mokslo žinios ir platus istorinio bei socialinio konteksto suvokimas suteikė jam, kaip idėjų istorikui, didelių pranašumų.

Iš anglų kalbos vertė Jonas Čeponis

TURINYS

Pratarmė (Richard Dawkins) • 11
Įvadas • 17

1. MAŽESNIS UŽ ANGELUS -23

Gyvūnų prisitaikymas. Žmogiškoji alternatyva. Pradžia Afrikoje. Fosilijų įrodymai. Toliaregiškumo dovana. Galvos evoliucija. Žmogaus mozaika. Medžioklės kultūros. Per ledynmečius. Sezoniškai kaitaliojamų ganiavų kultūros: lapiai. Vaizduotė urviniame mene.

2. SEZONINIS DERLIUS • 56

Kultūrinės evoliucijos tempas. Nomadų kultūros: bachtiarai. Žemdirbystės užuomazgos: kviečiai. Jerichas. Žemės drebėjimų kraštas. Technologija kaime. Ratas. Gyvūnų domestikacija: arklys. Karo žaidimai: buskašis. Sėslioji civilizacija.

3. AKMENS GRŪDĖTUMAS • 85

Atvykėliai į Naująjį Pasaulį. Migracijų įrodymai pagal kraujo grupes. Formavimo ir skaldymo veiklos. Struktūra ir hierarchija. Miestas: Maču Pikču. Tiesių briaunų architektūra: Pestas. Romėnų arka: Segovija - gotikinis nuotykis: Reimsas. Mokslas kaip architektūra. Paslėpta figūra: nuo Mikelandželo iki Muro. Malonumas statyti. Žemiau akivaizdaus.

4. PASLĖPTA STRUKTŪRA • 112

Ugnis, transformuojantis gaivalas. Metalų išgavimas: varis. Lydinių struktūra. Bronza kaip meno kūrinys. Nuo geležies iki plieno: japoniškas kardas. Auksas. Netrūnus. Alcheminė teorija apie žmogų ir gamtą. Paracelsas ir chemijos atsiradimas. Ugnis ir oras: Džozefas Pristlis. Antuanas Lavuazjė: junginį galima įvertinti kiekybiškai. Džono Daltono atomų teorija.

5. SFERŲ MUZIKA • 141

Skaičių kalba. Raktas į harmoniją: Pitagoras. Statusis trikampis. Euklidas ir Ptolemajas Aleksandrijoje. Islamo iškilimas. Arabų skaitmenys. Alhambra: erdvės pavyzdžiai. Kristalų simetrijos. Perspektyva iš Alhazeno. Judėjimas laike, nauja dinamika. Kaitos matematika.

6. ŽVAIGŽDŽIŲ PASIUNTINYS • 170

Metų laikų ciklas. Nekartografuotas dangus: Velykų sala. Ptolemajo sistema Dondžio laikrodyje. Kopernikas: Saulė kaip centras. Teleskopas. Galilėjus atskleidžia mokslinį metodą. Koperniko sistemos uždraudimas. Dialogas apie dvi sistemas. Inkvizicija. Galilėjaus atžadai. Mokslo revoliucija stumiasi į šiaurę.

7. DIDINGAS LAIKRODŽIO MECHANIZMAS • 201

Keplerio dėsniai. Pasaulio centras. Izaoko Niutono inovacijos: išvestinės - atskleidžiant spektrą. Gravitacija ir „Principia“. Intelektualinis diktatorius. Iššūkis satyroje. Absoliuti Niutono erdvė. Absoliutus laikas. Albertas Einšteinas. Keliautojas nešasi nuosavą vietą ir laiką. Reliatyvumas įrodytas. Naujoji filosofija.

8. GALIOS SIEKIS • 234

Anglijos revoliucija. Kasdienė technologija: Džeimsas Brindlis. Maištas prieš privilegijas: Figaras. Bendžaminas Franklinas ir Amerikos revoliucija. Naujieji žmonės: geležies valdovai. Naujas požiūris: Vedžvudas ir Mėnulio draugija. Pavarų fabrikas. Naujas rūpestis: energija. Išradimų gausybės ragas. Gamtos vienovė.

9. KŪRINIJOS LAIPTELIAI • 260

Natūralistai. Čarlzas Darvinas. Alfredas Volasas. Pietų Amerikos poveikis. Rūšių gausa. Volasas praranda savo kolekciją. Suvokta natūralioji atranka. Evoliucijos tęstinumas. Lui Pasteras: dešinė ranka, kairė ranka. Cheminės konstantos evoliucijoje. Gyvybės kilmė. Keturi pagrindai. Ar galimos kitos gyvybės formos?

1O. PASAULIS PASAULYJE • 289

Druskos kubas - jo elementai. Mendelejevo pasjansas. Periodinė lentelė. Dž. Tomsonas: atomas sudarytas iš dalių. Struktūra naujame mene. Atomo struktūra: Rezerfordas ir Nilsas Boras. Vienos teorijos gyvybės ciklas. Branduolys sudarytas iš dalių. Neutronas: Čadvikas ir Fermis. Elementų evoliucija. Antrasis dėsnis kaip statistika. Stratifikuotas stabilumas. Kopijuojant gamtos fiziką. Liudvigas Bolcmanas: atomai yra realūs.

11. PAŽINIMAS, ARBA TIKRUMAS • 317

Nėra absoliutaus pažinimo. Nematomų spinduliuočių spektras. Detalės nugludinimas. Gausas ir neapibrėžtumo samprata. Tikrovės substruktūra: Maksas Bornas. Heizenbergo neapibrėžtumo principas. Tolerancijos principas: Leo Silardas. Mokslas yra humaniškas.

12. KARTA PO KARTOS • 342

Sukilimo balsas. Virtuvės daržo gamtininkas: Gregoras Mendelis. Žirnelio genetika. Tiesioginė užmarštis. Paveldimumo modelis: viskas arba nieko. Du - magiškas skaičius: seksas. Kriko ir Votsono DNR modelis. Replikacija ir augimas. Identiškų formų klonavimas. Seksualinis pasirinkimas žmonijos įvairovėje.

13. ILGA VAIKYSTĖ • 368

Žmogus, socialinis vienišius. Žmogaus specifiškumas. Specifiškas smegenų vystymasis. Rankos tikslumas. Kalbos sritys. Sprendimų atidėliojimas. Protas kaip preparavimo instrumentas. Intelekto demokratiškumas. Moralinė vaizduotė. Smegenys ir kompiuteris: Džonas fon Noimanas. Vertybių strategija. Žinios yra mūsų lemtis. Žmogaus įsipareigojimas.

Bibliografija • 393
Padėka už iliustracijas • 397

Parašykite atsiliepimą apie prekę!

Būtina įvertinti prekę

Dažniausiai perkama kartu