Marius Katiliškis (1914 m. rugsėjo 15 d. Gruzdžiuose, Kauno gubernija – 1980 m. gruodžio 17 d. Lemonte, Čikaga) – Lietuvos išeivijos rašytojas.

Autorius gimė Albinu Mariumi Vaitkumi, tačiau vardą pasikeitė 1949-ais metais. Jis buvo vienas iš vienuolikos vaikų ir augo apsuptas meilės bei intelektualios aplinkos.

Marius Katiliškis knygos

Rasta: 5

Miškais ateina ruduo | Marius Katiliškis
-26% su kodu: PATOGU
13,49 €
Kaina su kodu: 9,98 €
Turime sandėlyje
Atsiėmimas Vilniuje
po 1 darbo val.
Pirmadienis Emerald gatvėje | Marius Katiliškis
-30% su kodu: PATOGU
19,94 €
Kaina su kodu: 13,96 €
Turime sandėlyje
Atsiėmimas Vilniuje
po 1 darbo val.
Rasta: 5

Jau penkerių metų mažasis Albinas išmoko skaityti. Kartu su giminaičiais daug laiko praleisdavo miškuose, kur gimė jo kūryboje jaučiama meilė gamtai.

1936-ais metas Marius Katiliškis atliko karinę tarnybą, o ją baigęs nebenorėjo grįžti į gimtąjį kaimą ir pradėjo dirbti Pasvalio bibliotekoje. Čia susipažino su įvairiais intelektualais, mokytojais, rašytojais, susipažino su įvairia literatūra, padariusia jam įtaką. Netrukus pradėjo ir pats rašyti apsakymus bei straipsnius, kuriuos spausdino mėnesiniame žurnale „Naujoji Romuva“.

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje Marius Katiliškis pateko į Vokietijos pabėgėlių stovyklą. Vardą pasikeisti nusprendė bijodamas valdžios persekiojimo. Savo pirmąją novelę „Prasilenkimo valanda“ išleido Vokietijoje. Karo metais Marius Katiliškis leidyklai įteikė kūrinį „Seno kareivio sugrįžimas“, kuris pradingo. Rankraštis rastas ir knyga išleista tik 2003-ais metais. Ją sudaro septynios novelės.

 1949-ais metais jis kartu su būsima žmona išvyko į JAV.

Jungtinėse Amerikos Valstijose Marius Katiliškis dirbo įvairius darbus fabrikuose ir parduotuvių sandėliuose, senelių namuose, duobkasiu ir t.t.

Reikšmingiausiais rašytojo romanais laikomi „Užuovėja“, „Miškais ateina ruduo“ ir „Išėjusiems negrįžti“. Autoriaus knygose itin daug dėmesio skiriama gamtos ciklams, laikas dažnai matuojamas sezonais. Marius Katiliškis rašo apie paprastus žmones, įvairius jų buities nutikimus, ritualus, sudėtingus santykius.

Romane „Išėjusiems negrįžti“ autorius daugiausiai kalba apie pabėgėlius, kurie Antrojo pasaulinio karo metu buvo priversti trauktis iš gimtinės. Šis kūrinys yra iš dalies memuarai, gana tiksliai atskleidžiantys to meto siaubą.

Daugeliui geriausiai pažįstamas rašytojo romanas yra „Miškais ateina ruduo“, pasižymintis autoriui būdingais kūrybos bruožais: sodria kalba, gera kompozicija ir tikroviškais charakteriais, meninėmis detalėmis, turtingu žodynu. 1990-ais metais šis romanas buvo ekranizuotas. Filme vaidino visas būrys Lietuvos kino žvaigždžių: Arvydas Bagdonas, Nijolė Narmontaitė, Ingrida Mikelionytė, Gediminas Girdvainis ir kiti.

Marius Katiliškis – viena svarbiausių XX amžiaus lietuvių literatūros asmenybių. Jo knygos įtrauktos į mokyklinę programą ir rekomenduojamos kiekvienam. Kviečiame jas įsigyti internetu.