0
Nemokamas pristatymas į paštomatus Lietuvoje nuo 15 €

Milan Kundera

Milan Kundera (g. 1929 m. balandžio 1 d., Brno, Čekijae) – rašytojas, dramaturgas, poetas, eseistas.


Knygų „Nepakeliama būties lengvybė“, „Nemirtingumas“, „Lėtumas“, „Tapatumas“ autorius. Už sovietų ideologijos neatitinkančią kūrybą neteko tuometinės Čekoslovakijos pilietybės ir išvyko į Prancūziją, ten tapo Prancūzijos piliečiu.

Milan Kundera knygosJis teigia save vertinantis kaip prancūzų rašytoją ir tikisi, jog jo kūryba bus priskiriama prancūzų literatūrai.


Milan Kundera gimė inteligentų šeimoje, jo tėvas buvo žymus čekų muzikologas ir pianistas, tad ir Milan Kundera nuo vaikystės mokėsi skambinti pianinu. Rašyti pradėjo mokykloje, kūrė poeziją. Pirmosios jo išleistos knygos taip pat buvo eilėraščių rinkiniai, tačiau kur kas didesnio pripažinimo sulaukė pirmoji jo prozos knyga. Baigęs mokyklą dirbo prekeiviu ir džiazo muzikantu, vėliau įstojo į Karlo universitetą Prahoje. Studijavo muzikologiją, režisūrą, literatūrą bei estetiką.


Po studijų Milan Kundera dirbo Prahos Menų akademijos Filmų fakulteto asistentu, vėliau tapo profesoriumi, dėstė pasaulinę literatūrą, daug rašė, bendradarbiavo su literatūrine spauda, vėliau ir vertėjavo.


1948 m. M. Kundera tapo komunistų partijos nariu, bet po poros metų buvo iš jos išmestas, vėliau ir vėl priimtas. Vis dėlto po 1968 metų jo kūryba buvo uždrausta, o nuo 1970 ir visai uždrausta leisti knygas, rašytojas neteko ir dėstytojo darbo. Tuo metu M. Kundera priklausė Prahos pavasario pasipriešinimo judėjimui ir būtent dėl to užsitraukė valdžios nemalonę.


Pirmąją poezijos knygą M. Kundera išleido 1953 metais, tačiau pripažinimą jam pelnė trumpų istorijų rinkinys „Juokingos meilės“. Pirmasis jo romanas „Pokštas“ (1967 m.) pasakojo apie stalinizmą. Vienas svarbiausių autoriaus darbų – 1984 metais pasirodęs romanas „Nepakeliama būties lengvybė“, kuris laikomas kone garsiausiu jo kūriniu. Pagal šią knygą 1988 m. amerikiečių režisierius Philip Kaufman sukūrė filmą.


Vienas vėlesnių jo darbų – 1990 metais išleistas romanas „Nemirtingumas“ tarsi davė pradžią naujam rašytojo kūrybos etapui. Šioje knygoje daugiau dėmesio skiriama filosofinėms, o ne politinėms temoms. Tai tapo ir kitų jo knygų skiriamuoju bruožu.


M. Kundera domisi ir įkvėpimo semiasi iš tokių autorių kaip Musil, Gombrowitz, Broch, Kafka ir Heidegger.


Šiuo metu rašytojas su žmona gyvena Paryžiuje, itin vertina privatumą ir retai bendrauja su žiniasklaida.