NAUJIENA! -30% nuolaida visai BIOK kosmetikai! Naršykite čia >>

Nora Ikstena (g. 1969 m. spalio 15 d., Ryga, Latvija) – latvių rašytoja, apdovanota Latvijos Trijų žvaigždžių ordinu.

Knygas Nora Ikstena mėgo nuo mažens. Jos sesuo jau nuo 10-ties skaitė pasaulinės literatūros klasiką (pavyzdžiui "Forsaitų sagą"), o būsima rašytoja dievino pasakas.

Nora Ikstena knygos

Rasta: 2

Rasta: 2

Mėgstamiausia - serija "Brīnumzeme", kurioje buvo leidžiamos į latvių kalbą išverstos įvairių šalių pasakos.

Studijavo Latvijos universitete latvių kalbos filologiją. Vėliau išvyko mokytis į Kolumbijos universitetą Misūryje, nes jos pirmasis vyras Janis gavo stipendiją, leidžiančia ten studijuoti politologiją. JAV Nora studijavo anglų kalbą ir literatūrą. Baigusi mokslus dar metus gyveno Niujorke. Grįžusi į Latviją Nora Ikstena dirbo leidykloje „Karogs“ ir laikraštyje „Rigas Balss“, buvo redaktoriaus pavaduotoja. Paskutiniu metu rašytoja dažnai lankosi Sakartvele, iš kur kilęs jos antrasis vyras. Mokosi kartvelų kalbos. Čia surado tikėjimą – priėmė stačiatikių krikštą.

Kaip rašytoja debiutavo rašydama žymių Latvijos asmenybių biografijas – Maros Zalitės, Bruno Rubeso, Vijos Vėtros, Reginos Ezeros ir kitų rašytojų, politikų, verslininkų bei kultūros veikėjų. Šiandien ji laikoma viena žinomiausių latvių rašytojų, tarp kurios tekstų – ir grožinės literatūros kūriniai, ir biografijos, ir eseistika, ir net kulinarinė knyga. Nora Ikstena aktyviai dalyvauja Latvijos kultūriniame visuomenės gyvenime - ji pirmininkauja šalies Nacionalinei kultūros tarybai, vadovavo Latvijos literatūros centrui.

Nora Ikstena pasakoja, kad pirmasis romanas „Gyvenimas yra gyvenimas“ pasirodė iškart po motinos laidotuvių - tai buvo lyg ženklas, kad motinos ir dukters santykių temą ji vystys dar ne viename savo kūrinyje. Praėjus dvidešimčiai metų pasirodęs „Motinos pienas“ – šios idėjos išpildymas. Rašytoja teigia, kad ši knyga yra asmeniškiausias ir intymiausias jos kūrinys.

Nora Ikstena labai mėgsta dokumentiką, todėl su malonumu rašo scenarijus filmams. Tai susiję su jos pomėgiu stebėti žmones, jų mąstymą, elgseną. Rašytoja sako, kad dabar pagrindinis literatūros tikslas yra terapija – ji turi gydyti, padėti susiprasti, reguliuoti vertybinį kompasą. Apie istoriją būtina kalbėti ne tik rašant biografijas ir atsiminimus, bet ir pasakoti romanuose, naudotis gražinės literatūros suteikiamomis galimybėmis. Noros Ikstenos kūrybos temos – moteriškumas, meilė, mirties bei gyvenimo tema.