0

Norman Doidge (g. 1950 m., Torontas, Kanada) – medicinos mokslų daktaras, psichiatras, psichonanalitikas, eseistas ir poetas, kurio mokslo populiarinimo knygos tapo pasauliniais bestseleriais.

Būdamas vos devyniolikos Norman Doidge už poeziją buvo apdovanotas E.J. Pratt premija, jį teigiamai įvertino žymus literatūros kritikas Northrop Frye.

Norman Doidge knygosDėl šios priežasties jis pasirinko humanitarinius mokslus - klasikines studijas bei filosofiją - Toronto universitete. Vėliau tame pačiame universitete Doidge studijavo psichologiją, o gavęs diplomą baigė rezidentūros studijas Niujorke. Čia esančiame Kolumbijos universitete jam suteiktas psichoanalitiko diplomas ir jis dvejiems metams įdarbintas kaip mokslinis bendradarbis.

Grįžęs į gimtąjį Torontą Doidge dirbo Klarko psichiatrijos institute. 1994 m. jam įteiktas Kanados transliuotojų korporacijos apdovanojimas už geriausią nepublikuotą darbą – juo tapo neišleisti Norman Doidge atsiminimai „The Suit“. 1995–1998 m. jis ėjo apžvalginio knygų leidinio „Books of Kanada“ redaktoriaus pareigas, o nuo 1998 m. iki 2001 m. rašė straipsnius laikraščiui „National Post“. Didelio dėmesio susilaukė Doidge interviu su žymiais Kanados ir užsienio žmonėmis.

Šiuo metu mokslininkas dirba Toronto universitete, taip pat bendradarbiauja su Kolumbijos universitetu Niujorke. Per savo karjerą paskelbė apie 170 straipsnių. Didžioji jų dalis skirta Doidge tyrinėjamai neuroplastiškumo temai, kuri išgarsino mokslininką visame pasaulyje. Ši teorija teigia, jog žmogaus smegenys turi regeneracinių gebėjimų – net po sunkių traumų ar paralyžiaus, žmogus gali susigrąžinti dalį savo buvusių gebėjimų.

Kanadiečių mokslininkas yra parašęs šia tema dvi knygas, kurios tapo pasauliniais mokslo populiarinimo bestseleriais. Knygą „Save keičiančios smegenys“ puikai įvertino „The Guardian“, „The Globe and Mail“, „National Post“ ir kiti leidiniai, o knygai „Smegenų gebėjimas gyti“ gavo „Nautilus“ apdovanojimą. 2019 m. rudenį įvyks pagal pastarąją knygą sukurto dokumentinio filmo premjera, kurią transliuos Kanados CBC televizija.

Norman Doidge bendradarbiauja su Australijos, Amerikos ir Didžiosios Britanijos transliuotojais, dalyvavo daugybėje televizijos ir radijo laidų. Mokslininkas taip pat visame pasaulyje skaito pranešimus - bendradarbiauja su geriausiais Europos, Australijos, Pietų Afrikos ir Amerikos universitetais.