0

Oscar Wilde

Oskaras Vaildas (Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde; 1854 spalio 16 d., Dublinas, Airija - 1900 lapkričio 30 d. Paryžius, Prancūzija) - airių kilmės anglų dramaturgas, poetas, eseistas, viena tragiškiausių ir iškiliausių figūrų anglų literatūroje.


Oscar Wilde gimė airių dvarininkų - chirurgo William Wilde ir Jane Francesca Elgee - šeimoje. Motina kūrė eiles, tėvas domėjosi archeologija ir mitologija.

Tėvams išsiskyrus, Oscarą augino motina, kurią jis dievino. Tai ji įskiepijo sūnui nepriekaištingą estetinį skonį.


Pirmuosius mokslus Oscar pradėjo namuose, dar neidamas į mokyklą jis jau kalbėjo vokiečių ir prancūzų kalbomis. Oscar Wilde buvo labai gabus. Puikiai išsilavinę tėvai jau vaikystėje sūnui įskiepijo meilę knygoms ir kalboms.

1864-1871 m. mokėsi Royal Academy School Portora, kurią baigė su medaliu ir buvo išsiųstas į Dubliną, kur Trejybės koledže 1871-1874 metais studijavo klasikinę literatūrą. Vėliau tęsė mokslus Oksfordo universitete, kurį baigė su pagyrimu. Čia studijuodamas daug keliavo, pradėjo rašyti. Baigęs universitetą atvyko į Londoną.  Sąmojingas ilgaplaukis gražuolis iš karto pavergė Londono aukštuomenę.

Vėliau išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas, kur skaitė paskaitas. Amerikoje jį dievino, praminė "britų narcizu", o salės, kuriose jis skaitė paskaitas, būdavo perpildytos. Vėliau Wilde išvyko į Paryžių, kur susipažino su tokiais garsiais rašytojais kaip Viktor Hugo, Anatol France, Emile Zola ir buvo priimtas kaip "geriausias tarp lygių".


1884 metais vedė Constance Lloyd, su kuria susilaukė dviejų sūnų - Cyril (1885) ir Vyvyan (1886). Tai buvo labai produktyvus jo gyvenimo ir kūrybos laikotarpis - Oscar Wilde dirbo žunalistu, parašė daug apsakymų, o 1890 m. pasirodė Oscar Wilde išgarsinęs romanas "Doriano Grėjaus portretas".


1891 metais Vaildas užmezgė romaną su markizo Queensberry sūnumi Alfred Douglas. Markizas padavė Wilde į teismą. Įsivėlęs į konfliktą su Queensberry 1895 metais Oscar Wilde buvo apkaltintas "vykdžius ypatingo nepadorumo veiksmus su kitais vyriškos lyties asmenimis" ir nuteistas dvejus metus kalėti. Kalėjime Oscar Wilde morališkai palūžo. Tais pačiais metais jis buvo paskelbtas bankrutavusiu.


1897 m. paleistas į laisvę Oscar Wilde pasikeitė pavardę į Sebastian Melmoth ir apsigyveno Prancūzijoje. Čia jis gyveno visų užmirštas, vienišas ir ligotas.

1900 m. Oscar Wilde susirgo meningitu ir lapkričio 30 d. Paryžiuje mirė.

Oscar Wilde knygos


Gaila, tačiau prekių nerasta.