0

Nemokamas pristatymas į paštomatus Lietuvoje nuo 15 €

Pirkėjų atsiliepimai

Petras Cvirka

Petras Cvirka (1909 m. kovo 25 d., Klangiai, Jurbarko raj. – 1947 m. gegužės 2 d., Vilnius) – Lietuvos rašytojas, politinis veikėjas, sovietinės propagandos paverstas tarybinės literatūros ikona.

Petras Cvirka gimė neturtingų ūkininkų šeimoje. Tėvas mirė anksti.

Petras Cvirka knygosNors šeima gyveno skurdžiai, motina išleido gyvą ir kūrybingą Petriuką į Velionos pradžios gimnaziją. Vėliau mokėsi Vilkijos progimnazijoje, kurią baigęs 1926 m. įstojo į Kauno meno mokyklą, tačiau menininku netapo – atsidėjo literatūrai: jau besimokydamas rašė eilėraščius, apsakymus, publicistiką.

Išgarsėjo novelių rinkiniu "Saulėlydis Nykos valsčiuje".

1931-1932 m. studijavo literatūrą ir meną Paryžiuje.

P. Cvirka įsitraukė į kairuoliško "Trečiojo fronto" veiklą. Kairuoliškumas stiprėjo ir rašytojo kūryboje.

1934 m. pasirodo satyrinis romanas "Frank Kruk" - pirmasis satyrinis romanas lietuvių literatūros istorijoje. Tais pačiais metais rašytojas priimtas į Lietuvių rašytojų draugiją.

Po metų pasirodo romanas "Žemė maitintoja", o 1936 m. - romanas "Meisteris ir sūnūs".


Ketvirtajame dešimtmetyje Cvirka, kadangi priklausė kairiajam inteligentijos sparnui, įstojo į Komunistų partiją, buvo išrinktas Liaudies seimo deputatu, o 1940 m. drauge su kitais delegacijos nariais (tarp jų ir Salomėja Nėris) vyko į SSRS Aukščiausiosios tarybos VII sesiją Maskvoje su prašymu priimti Lietuvą į Sovietų Sąjungą.

Karo metu pasitraukė į Rusiją.

Buvo LTSR rašytojų sąjungos pirmininkas, redagavo žurnalą „Pergalė“.

Cvirka mirė 1947 metais. Palaidotas Rasų kapinėse.


Petro Cvirkos žmona – tapytoja Marija Cvirkienė.