⭐ GRAND pasiūlymas knygoms! Naršykite čia >>

0

Stivenas Hokingas (angl. Stephen Hawking, 1942 m. sausio 8 d., Oksfordas, Jungtinė Karalystė - 2018 m. kovo 14 d., Kembridžas, Jungtinė Karalystė) –  Kembridžo kosmologas, vienas žymiausių pasaulio mokslininkų,  lyginamas su A. Einšteinu.

Stephen Hawking gimė 1942 m. sausio 8 d.

Stivenas Hokingas (Stephen Hawking) knygosOksforde, Frenko ir Izabelės Hokingų šeimoje, kurioje augo keturi vaikai. Stivenas turėjo dvi seseris Filipą ir Mariją, bei įvaikintą brolį Edvardą.  Lankė Sent Albano mokyklą, vėliau Oksfordo universiteto koledže pradėjo studijuoti matematiką, tačiau vėliau pasirinko fiziką. 1966 m. Trinity Hall koledže prie Kembridžo universiteto apsigynė daktaro laipsnį. Vėliau studijavo kosmologiją Kembridže. Visą gyvenimą profesoriavo Kembridžo universitete.

1963 m., kai Stephen Hawking tebuvo 21 metai, jam buvo diagnozuota nepagydoma motorinių neuronų liga - amiotrofinė lateralinė sklerozė. Gydytojai prognozavo, kad jis gyvens tik kelerius metus. Jis prarado galimybę judėti, o persirgus plaučių uždegimu, ir kalbėti. 1985 m. jam buvo atlikta gerklės operacijair visą likusį gyvenimą Stephen Hawking kalbėjo per kalbos sintezatorių, kurį sukonstravo ir padovanojo draugai. Galiausiai, ligai progresuojant, jis galėjo pajudinti tik vieną pirštą, o vėliau vieną skruosto mimikos raumenį, kurio pagalba per specialiai tam pritaikytą įrangą mokslininkas bendravo su aplinkiniais. Stephen Hawking visą gyvenimą buvo visiškai paralyžuotas.

1965 m. susituokė su Jane Wilde, su kuria turėjo du sūnus Roberto ir Timo, ir dukrytę Lucy. 1991 m. pora išsiskyrė. 1995 m. Stephen Hawking vedė savo ilgametę slaugę, mokslininkę Elaine Mason. Jiedu kartu gyveno 11 metų. 2006 m. Stephen Hawking išsiskyrė ir su antrąją žmona.

Stephen Hawkin aistra - teorinė kosmologija. Jis ypač domėjosi reliatyvumo teorija, kvantinę fizika ir juodosiomis skylėmis.

1974 m. išrinktas į JK Karališkąją draugiją, tapo vienu iš jauniausių jos narių. 1982 m. Stephen Hawkin suteiktas Britų imperijos ordino komandoro laipsnis („sero“ titulas), 1989 m. jis priimtas į Garbės ordino kavalierius. Vienas iš paskutiniųjų apdovanojimų – 2009 m. JAV prezidento skirtas Laisvės medalis.