-10% NUOLAIDOS KODAS VISKAM: JONINES2022
KNYGŲ IŠPARDAVIMAS - naršykite čia >>>

0

Sylvia Plath (1932 m. spalio 27 d. – 1963 m. vasario 11 d.) – amerikiečių poetė, prozininkė, eseistė, Pulicerio premijos laureatė. Sylvia Plath išgarsėjo eilėraščiais bei kitais kūriniais, kurie išreiškia susvetimėjimo ir savidestrukcijos jausmą, glaudžiai susijusį su jos asmenine patirtimi, o kartu ir su moterų padėtimi XX a.

Sylvia Plath knygos


Stiklo gaubtas | Sylvia Plath
6,99 €
Turime sandėlyje

vidurio Amerikoje.

Pirmąjį eilėraštį Sylvia Plath paskelbė būdama aštuonerių metų. Ji dalyvavo ir laimėjo daugybę literatūrinių konkursų, o dar besimokydama vidurinėje mokykloje pardavė savo eilėraštį laikraščiui „The Christian Science Monitor“ ir apsakymą žurnalui „Seventeen“.

1951-ais metais mergina įstojo į Smith koledžą, kur gavo stipendiją, o 1952-ais metais tapo žurnalo „Mademoiselle“ grožinės literatūros konkurso nugalėtoja. Koledže Sylvia Plath pasiekė didelės meninės, akademinės ir socialinės sėkmės, tačiau ji taip pat sirgo sunkia depresija, bandė nusižudyti ir kurį laiką gydėsi psichiatrijos ligoninėje.

1955-ais metais poetė baigė studijas su aukščiausiu įvertinimu ir išvyko studijuoti į Niunham koledžą Kembridže. 1956-ais metais ištekėjo už anglų poeto Ted Hughes, jie susilaukė dviejų vaikų. Pora išsiskyrė 1962-ais metais, kai vyras užmezgė romaną su kita moterimi.

1957-58 m. Plath dėstė anglų kalbą Smith koledže, netrukus pasirodė jos pirmasis eilėraščių rinkinys „The Colossus“, sulaukęs gerų atsiliepimų.

1963-ais metais Londone Viktorijos Lucas slapyvardžiu buvo išleistas jos romanas „Stiklo gaubtas“. Stipriai autobiografinėje knygoje aprašomi jaunos koledžo merginos vidiniai išgyvenimai, psichologinis nuosmukis, patirtis psichiatrinėje ligoninėje. Visa tai išgyveno ir pati Sylvia Plath.

Netrukus poetė atsikratė įvairių suvaržymų, kurie saistė dalį jos ankstyvosios kūrybos. Ji kūrė išpažintį primenančią poeziją. Sylvia Path persekiojęs nerimas, sumišimas ir abejonės virto energingais eilėraščiais, kuriuos lydėjo aštraus sąmojo blyksniai. Deja, autorė nusižudė 1963-ais metais.

Path buvo viena populiariausių savo kartos amerikiečių poečių. 1981-ais metais pasirodė jos kūrinių rinktinės, į kurias pateko dar neskelbti eilėraščiai. 1982-ais metais už šiuos kūrinius Sylvia Path buvo apdovanota Pulicerio premija ir tapo pirmąja poete šį įvertinimą gavusia jau po mirties.

Kviečiame internetu įsigyti autorės romaną „Stiklo gaubtas“ ir susipažinti tiek su pačia asmenybe, tiek su psichinės sveikatos gydymo metodais praeito amžiaus vidurio Amerikoje.