0

Zygmunt Bauman


Zygmunt Bauman (1925 m. lapkričio 19, Poznanė, Lenkija - 2017 m. sausio 9 d., Lydsas, Anglija) – lenkų sociologas ir filosofas.


Lenkijos žydų šeimoje gimusio Baumano jaunystę ženklina sudėtingi moraliniai ir politiniai pasirinkimai.

Zygmunt Bauman knygosVokiečiams Antrojo pasaulinio karo metu okupavus Lenkiją, jo šeima pasitraukė į Sovietų Sąjungos gilumą, o vaikinas tapo sovietų kontroliuojamos Pirmosios Lenkijos armijos politiniu instruktoriumi.


Baumanas niekada neslėpė kolaboravęs su sovietais, turėjęs majoro laipsnį ir gavęs ne vieną karinį apdovanojimą. Jis pripažino, kad devyniolikos susidėti su sovietais buvo klaida, bet pabrėžia tuo metu buvęs įsitikinęs komunistas.


Po karo Zygmunt Bauman studijavo sociologiją Varšuvos politikos ir sociologijos mokslų akademijoje. Kai jo tėvas 1953 m. kreipėsi į Izraelio ministeriją su prašymu leisti emigruoti, Baumanas buvo atleistas iš karinės tarnybos ir neteko majoro laipsnio.  1954 m. Baumanas pradėjo dėstyti Varšuvos universitete. Čia jis dirbo iki 1968 m.


Baumanas ir toliau laikėsi marksistinių pažiūrų, tačiau jo mąstymui vis didesnę įtaką darė Georgo Simmelio ir Antonio Gramsci pažiūros, nesuderinamos su tuometės Lenkijos komunistine doktrina. Konfliktas aukščiausią įtampos tašką pasiekė 1968 m., kai Baumanas nutraukė narystę valdančioje Lenkijos partijoje. Netekęs galimybės dėstyti Varšuvos universitete, jis prisijungė prie kitų žydų kilmės lenkų intelektualų, atsisakė Lenkijos pilietybės ir persikėlė į Izraelį.


Trumpą laiką Zygmunt Bauman dėstė Tel Avivo universitete, o paskui persikėlė į Lydso universitetą Anglijoje. Tapęs dėstytoju, jis savo darbus ėmė skelbti daugiausia anglų kalba – dėl šios priežasties jo idėjos buvo pastebėtos, o jis pats pelnė tarptautinį pripažinimą.


Nuo XX a. dešimto dešimtmečio Baumano pavardę imta sieti su globalizacijos kritika ir antiglobalistiniais judėjimais. Jo nagrinėtų temų spektras platus – tai ir modernybės iššūkiai, ir Holokaustas bei jo atmintis, ir postmodernybė bei vartotojiškumas. Jam priklauso „likvidžios“ arba „takiosios“ modernybės koncepcija.


Iš viso Zygmunt Bauman paskelbė 57 knygas ir per šimtą mokslinių straipsnių. Lietuvių kalba galime susipažinti su mokslininko veikalais, aptariančiais globalizacijos procesus, jo pasekmes žmogui ir jo tapatumui, taip pat su moderniųjų kultūros procesų kritika.Zygmunt Bauman buvo ilgametis lietuvių filosofo prof. Leonido Donskio bičiulis. Kartu jie yra pristatę bendrą darbą anglų kalba „Moral Blindness“.