⭐⭐⭐ MAŽŲ KAINŲ DIENOS! Ypatingi pasiūlymai visą savaitę! Naršykite čia >>>

0

Nemokamas pristatymas į paštomatus nuo 15 ar 20 €

Pirkėjų atsiliepimai

Jaan Kross (1920 m. vasario 19 d., Talinas, Estija – 2007 m. gruodžio 27 d., Talinas, Estija) – estų rašytojas, politinis veikėjas.

Jaan Kross 1944-tais metais baigė Tartu universiteto Teisės fakultetą. Po to keturis metus Tartu universitete skaitė paskaitas.

Jaan Kross knygos

Rasta: 4

Rasta: 4

Vokiečių okupacijos Estijoje metu (1941-1944) naciai jį buvo suėmę šešiems mėnesiams ir Jaan Kross kaltino nacionalizmu, tai yra tuo, kad jis skatino Estijos nepriklausomybę.


1946-tais metais, kai Estija vel buvi prijungta prie Sovietų Sąjungos, o autorių vėl suėmė okupantų valdžia. Kurį laiką jis buvo laikomas NKVD būstinės rūsyje, po to kalėjime Taline ir galiausiai 1947-tais metais valdžia Jaan Kross ištrėmė į Gulago stovyklą Sibire. Tremtyje Jaan Kross praleido aštuonis metus, kur didžiąją dalį laiko dirbo kasyklose.


1954-tais metais grįžęs į Estiją, Jaan tapo profesionaliu rašytoju. Jo teisės diplomas, įgytas Estijos nepriklausomybės laikais, nebeturėjo jokios vertės. Iš pradžių Kross rašė poeziją, kurioje atpažįstami istoriniai reiškiniai, asmenybės, gausu prieštaravimų motyvų, ironijos elementų, tačiau netrukus rašytojas perėjo prie prozos – žanro, kuris tapo pagrindiniu.


Jaan Kross yra labiausiai verčiamas, nacionaliniu ir tarptautiniu mastu žinomas estų autorius. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje jis kelis kartus buvo nominuotas Nobelio literatūros premijai. 1985-tais metais jam suteiktas Estijos liaudies rašytojo vardas. Jis taip pat yra pelnęs keletą tarptautinių apdovanojimų, aukščiausią Estijos ordiną ir vieną aukščiausių vokiečių ordinų. 1999-tais metais autoriui buvo paskirta Baltijos asamblėjos literatūros premija.


Jaan Kross darbai buvo išversti į daugelį kalbų, bet daugiausia į suomių, švedų, rusų, vokiečių ir latvių kalbas. Tai lemia ne tik geografinis artumas, bet ir bendra istorija (pavyzdžiui, XVII a. Estija buvo švedų kolonija, o šimtus metų vokiečių kalba buvo Estijos aukštuomenės kalba).


Beveik visi autoriaus romanai ir apsakymai yra istoriniai. Iš tiesų, rašytojui priskiriami nuopelnai už istorinio romano žanro atgaivinimą. Kross pripažinimas tarptautiniu mastu rodo, kad jo romanuose nagrinėjamos aktualios problemos, kurios svarbios daugeliui šalių – įvairių tautybių žmonių identitetas bei lojalumas.


Autorius parašė daugiau nei 20 istorinių romanų ir novelių rinkinių. Į lietuvių kalbą išverstos knygos „Sustingęs skrydis. Ullo Paerando romanas“ ir „Lyno akrobatas. Tarp trijų marų“.