TIESIOG -30% visoms knygoms su kodu: KALĖDOS

Luisas Kerolis (angl. Lewis Carroll, tikr. Charles Lutwidge Dodgson; 1832 m. sausio 27 d., Daresburis, Jungtinė Karalystė – 1898 m. sausio 14 d., Gildfordas, Jungtinė Karalystė) – anglų rašytojas, matematikas, logikas, pastorius, fotografas, Oksfordo profesorius.

Luisas Kerolis (Lewis Carroll) knygos

Rasta: 6

Alisa stebuklų šalyje | Luisas Kerolis (Lewis Carroll)
-30% su kodu: KALĖDOS
24,18 €
Kaina su kodu: 16,93 €
Turime sandėlyje
Alisa Veidrodžio karalystėje | Luisas Kerolis (Lewis Carroll)
  • Nemokamas knygos pristatymas
-30% su kodu: KALĖDOS
27,41 €
Kaina su kodu: 19,19 €
Turime sandėlyje
Rasta: 6

Žymiausias kūrinys – „Alisa Stebuklų šalyje“ ir jo tęsinys „Alisa Veidrodžio karalystėje“.


Lewis Carroll (tikroji pavardė Charles Dodgson Latuidzh) gimė Češyro grafystėje esančiame Daresburyje. Lewis buvo pirmas vaikas parapijos kunigo Charles Dodgson ir Francis Jane Lutvij šeimoje. Vėliau gimė dar 7 mergaitės ir 4 berniukai. Iš pradžių prižiūrimas tėvo mokėsi namuose, buvo sumanus ir protingas berniukas, tik nuo pat vaikystės mikčiojo.


Dvylikos metų įstojo į nedidelę privačią mokyklą netoli Ričmondo. Tačiau jau po metų buvo priimtas į Rugby School mokykla. Šioje mokykloje atsiskleidė Charles gabumai matematikai.


1851 m. pradžioje Charles persikėlė į Oksfordą, kur įstojo į Christ Church - vieną iš aristokratiškiausių Oksfordo mokslo įstaigų. Gavęs diplomą, Charles laimėjo konkursą ir gavo teisę skaityti tame pačiame universitete matematikos paskaitas. Jam buvo pasiūlytos profesoriaus pareigos, tačiau su sąlyga (kuri tuo metu buvo įprasta norint likti ir dėstyti Oksforde), kad jis taps šventiku ir priims celibato įžadus.  Būsimas rašytojas sutiko, jis buvo įšventintas į diakonus. Tačiau kunigu taip ir netapo, galbūt todėk, kad mikčiojo... Pareigos, nors ir nuobodžios, leido užsidirbti pinigų pragyvenimui.


Charles Dodgson negirdėjo viena ausimi, stipriai mikčiojo ir kentė nemigą. Išoriškai jis gyveno nuobodų vienišo žmogaus gyvenimą: matematikos paskaitos, kurias jis, pasak amžininkų, skaitė monotonišku balsu, ir ilgi pasivaikščiojimai Oksforde. Daugelis jį laikė keistuoliu. Tačiau tai buvo tik viena rašytojo sudėtingos asmenybės pusė.
Carroll kūrybos ir biografijos tyrinėtojai negali tiksliai pasakyti, koks žmogus buvo Lewis Carroll. Vieniems atrodė, kad jis nenoriai bendrauja su nepažįstamais žmonėmis, jo studentai manė, kad jis – nuobodžiausias pasaulyje matematikos mokytojas. Tačiau kiti tyrinėtojai teigia, kad Lewis Carroll nebuvo drovus ir uždaras žmogus, jis labai mėgo moterų kompaniją ir bendravo su daugeliu to meto žymių žmonių. Tik šių faktų po jo mirties šeima stengėsi neviešinti.
Charles labai mylėjo vaikus. Jis turėjo dešimt jaunesnių brolių ir seserų, su kuriais užaugo. Būdamas mažas jis kurdavo nedidelius pasakojimus ir eilėraščius, kurie linksmino brolius ir seseris. Toks pririšimas prie mažų vaikų, ypač mergaičių, galėjo sukelti vėliau kilusius kaltinimus.

Oksforde Charles Dodgson gyveno nedideliame name. Jo kambariai buvo užversti piešiniais (jis gerai piešė ir pats iliustruodavo savo rankraščius). Vėliau jis susipažino su fotografija ir įsimylėjo šį šviesos ir šešėlių meną. Jis įsigijo kamerą ir įrengė savo namuose tikrą fotografijos dirbtuvę.
Rašyti pradėjo studijuodamas universitete. Pradžioje rašė eilėraščius bei apsakymus ir, pasirašęs juos Lewis Carroll vardu, siųsdavo į įvairius laikraščius. Pamažu Lewis Carroll vardas tapo žinomas. Nuo 1854 jo kūryba jau buvo spausdinama tokiuose rimtuose leidiniuose kaip "The Comic Times" ir "The Train".


1856 m. universitete pasirodė naujas dekanas Henry Liddell. Kartu su juo į univeriteto miestelį atsikraustė  žmona ir penki jų vaikai, tarp kurių buvo ir 4-metų Alisa.
1864 m. Lewis Carroll parašė savo garsiąją "Alisą Stebuklų šalyje". Šioje knygoje surašytos istorijos, kurias pasivaikščiojimų metu Lewis Carroll pasakojo dekano vaikams. Alisos prototipu tapo dekano dukra - Elis Liddell. 1871 m. pasirodė antroji knyga - "Alisa Veidrodžio karalystėje".

1867 m. rašytojas vienintelį kartą išvyko į užsienį - jis kartu su draugu Henry Liddon provoslavų cerkvės kvietimu lankėsi Rusijoje - Maskvoje, Peterburge, Nyžnij Novgorode ir Sergijev Posade. Šalis jį sužavėjo.


Rašytojas tikruoju Charles Lutwidge Dodgson vardu skelbė mokslinius straipsnis, o Lewis Carroll pseudonimu pasirašydavo grožinius kūrinius. 
Lewis Carroll visą gyvenimą mėgo galvosūkius ir mįsles, todėl nenuostabu, kad ir jo biografija apipinta gandais ir paslaptimis. Lewis Carroll rašė visą gyvenimą - tai ir moksliniai straipsniai, ir grožiniai kūriniai vaikams bei suaugusiems, be to beveik 100 tūkst. laiškų ir dienoraštis  (kurį rašė visą gyvenimą), tačiau koks žmogus iš tikrųjų buvo Charles Lutwidge Dodgson - beveik nežinoma. Informacijos trūkumas žadina vaizduotę...


Lewis Carroll mirė 65 metų nuo plaučių uždegimo septynių savo seserų (iš kurių šešios buvo netekėję) namuose Guilforde, Surrey grafystėje.