NAUJIENA! -30% nuolaida visai BIOK kosmetikai! Naršykite čia >>


Aleksandras Diuma (pranc. Alexandre Dumas, 1802 m. liepos 24 d., Viler-Kotre, Prancūzija – 1870 m. gruodžio 5 d. La Seine-Maritime, Prancūzija) – prancūzų literatūros klasikas.

Aleksandras Diuma (Alexandre Dumas) knygos

Rasta: 10

Korsikos broliai | Aleksandras Diuma (Alexandre Dumas)
-10% su kodu: PATOGU
7,90 €
Kaina su kodu: 7,11 €
Turime sandėlyje
Rasta: 10


Gimė Viler-Kotrė miestelyje Prancūzijoje generolo Tomo Diuma ir smuklininko dukters Marijos-Luizos Laburė šeimoje. Aleksandras buvo mišrios rasės - jo senelis buvo turtingas žemvaldys prancūzas, o močiutė - vergė iš Afrikos.


Keletą metų mokėsi vietos mokykloje, tačiau šeimoje trūko lėšų, todėl berniuką įdarbino notaro padėjėju, raštininku. Vėliau Diuma išvyko į Paryžių, kur įsidarbino Orleano hercogo (būsimo prancūzų karaliaus Liudviko) kanceliarijoje.


Nuo pat jaunų dienų Diuma domėjosi poezija ir teatru.

1823 m. Diuma užmezgė romaną su laiptinės kaimyne siuvėja Marija-Katrina-Laura Labe, kuri buvo vyresnė už jį 8 metais. 1824 m. jiems gimė sūnus Aleksandras, vėliau išgarsėjęs Aleksandro Duma - sūnaus vardu. Netrukus rašytojas išsiskiria su Laura ir prasideda jo begaliniai meilės nuotykiai, apie kuriuos vėliau sklandė legendos.


Po trijų įtempto darbo metų Diuma kūryba pastebima. Jis teatre pastato savo pirmąją romantinę dramą.


Prasidėjus 1830 m. revioliucijai Diuma protestuoja prieš Liudviko režimą ir vėliau, bijodamas persekiojimo, pasitraukia į Šveicariją. 1834 m. keliauja po Ispaniją ir Italiją.


Per šiuos metus rašytojas sukuria savo literatūros stilių, kurį vadina istorinėmis scenomis. Tai tarsi romanai-feljetonai, kuriuose istorinį pasakojimą pagyvina dialogai. Dėl šių romanų-feljetonų, spausdinamų tuo metu pasirodžiusiuose laikraščiuose, Diuma išpopuliarėja.

1830 m. pradeda rašyti romanų ciklą apie Prancūzijos istoriją nuo XV a. iki vidurio XIX a.


1840 m. pasirodo  žinomiausi Diuma romanai: Trys muškietininkai (1844), du šio kūrinio tęsiniai - Po dvidešimties metų (1845) ir Vikontas de Braželonas (1848-1850); Grafas Montekristas (1844-1845), Karalienė Margo, (1846), Madam de Monsoro (1846), Dvi Dianos (1846), Keturiasdešimt penktieji (1848).

1840 metais Diuma vedė aktorę Ida Ferrier, bet liko ištikimas savo aistrai - žvalgytis į kitas moteris. Jis susiranda vis naujų meilužių, bet nepalieka ir senųjų. Jo žmona meilės nuotykiuose taip pat neatsilieka nuo savo vyro. Galiausiai, 1844-aisiais metais, Ida palieka Aleksandrą ir išvyksta į Italiją pas savo seną meilužį - Italijos kunigaikštį. Diuma buvo mažiausiai 3 nesantuokinių vaikų tėvas.

1847 m. Diuma tapo Theatre Historique direktoriumi. Šio teatro scenoje buvo pastatyta daugelis jo pjesių.

Pranešimą apie nuverstą karalių 1848 m. Diuma sutinka džiūgaudamas. Jis aikštėje surengia liaudies eitynes, pradeda leisti žurnalą, kuriame publikuoja Respubliką palaikančius straipsnius. Jis iškelia savo kandidatūrą per Nacionalinio susirinkimo deputatų rinkimus, bet pralaimi.
1851 m. po Napoleono perversmo Diuma išvyko į Briuselį. Grįžęs 1853 metais Paryžiuje įkūrė žurnalą Muškietininkas, vėliau pervadintas Montekristas, bet pagrindinis Diuma užsiėmimas buvo darbas prie didžiųjų romanų.

1851 Diuma gimė antas sūnus Henris Bauer. Jo motina buvo ištekėjusi moteris, Henris visą gyvenimą turėjo motinos vyro pavardę, bet išoriškai buvo labai panašus į savo tikrąjį tėvą.

Visi Diuma biografai rašo apie didžiulį rašytojo darbštumą, jo gebėjimą dirbti bet kokiomis sąlygomis. Jis nebuvo tas rašytojas, kuris kiekvieną dieną parašo tam tikrą eilučių kiekį, tačiau esant reikalui galėdavo dirbti po 15 valandų.

1858-1859 m. Diuma keliauja po Rusiją.


Reikšmingas įvykis Duma gyvenime buvo jo pažintis su nacionalinio išsivadavimo judėjimo Italijoje dalyviu Garibaldi, kuris kovojo prieš Austrijos viešpatavimą. Diumas lydėjo Garibaldi jo kelionėje į Siciliją (1860), o po karaliaus nuvertimo buvo dirbo nacionalinio muziejaus Neapolyje direktoriumi. 1866 m., karo tarp Prūsijos ir Austrijos metu, Diuma dirbo korespondentu ir siuntė Paryžiaus laikraščiams apybraižas iš fronto.

Paskutinius savo gyvenimo metus Diuma kentė nepriteklių. Nuo skurdo jis gelbėjo vaikai - dukra rašytoja ir ir sūnus, garsus dramaturgas Aleksandras Diuma.
1870 metų pavasarį Diuma persikėlė į Prancūzijos pietus, bet jo sveikata pablogėjo. Mirė Diuma gruodžio 6 d miestelyje Puy. Jo mirtis liko nepastebėta, nes sutapo su Prancūzijos kare su Prūsija pralaimėjimu ir vokiečių okupacija.


2005 m. jo palaikai perkelti į Paryžiaus panteoną.

Diuma parašė daugiau nei šešis šimtus knygų. Jo romanai išversti beveik į šimtą kalbų. Daugelis romanų ekranizuoti.