Knygų rinkiniai IKI -30% PIGIAU! Naršykite čia >>

Jonas Mikelinskas (1922 m. gegužės 6 d., Pasvalio r. – 2015 m. sausio 25 d., Vilniuje) – lietuvių prozininkas, publicistas, pedagogas.


Rašytojo jaunystės biografijos faktai liudija anaiptol ne pačius šviesiausius įvykius. Jis 1942-tais metais buvo išvežtas į Vokietiją priverstiniams darbams.

Jonas Mikelinskas knygos

Rasta: 8

Niurnbergo šešėlis | Jonas Mikelinskas
-10% su kodu: PATOGU
4,05 €
Kaina su kodu: 3,64 €
Turime sandėlyje
Rasta: 8

Vėliau apie savo patirtį rašė atsiminimų knygoje „Už horizonto laisvė“. Grįžęs Vilniaus universitete studijavo prancūzų kalbą bei literatūrą, vėliau Jonas Mikelinskas dirbo mokytoju įvairiuose Lietuvos miestuose, taip pat Lietuvos rašytojų sąjungos konsultantu.


Literatūriniame pasaulyje rašytojas debiutavo sulaukęs beveik keturiasdešimties metų.


Autoriaus ankstyvoji kūryba buvo kitokia, nei tuo metu leista populiari literatūra. Kai visi rašė apie aktyvius idealizuotus ir ideologinius veikėjus, Jono Mikelinsko kūrybos bruožai išsiskyrė mąslumu, ramia savianalize, egzistencinėmis mintimis.


Autoriaus kūriniai buvo patekę ir į sovietų valdžios nemalonę. Po to, kai apysakoje „Trys dienos, trys naktys“ Jonas Mikelinskas nevengė kritikos sistemai, jis buvo apkaltintas neigiamu tikrovės iškreipimu. Rašytojas liko be darbo, o jo kūrybos niekas nebeleido. Visgi, per tą laikotarpį ši išskirtinė asmenybė nepasidavė ir tyliai toliau rašė.


Jonas Mikelinskas savo tekstuose nevengė egzistencinės filosofijos, pasąmonės vaizdinių, nuojautų, sapnų pasaulio. Pats būdamas pedagogas ir veikėjus rinkosi iš šio pasaulio. Autoriaus knygose veikia mokytojai, mokiniai, dėstytojai. Jo herojai intelektualūs, nagrinėjantys įvairias psichologines problemas, apie kurias sovietmečiu buvo mažai kalbama. Nenuostabu, kad kūriniai kliuvo valdžiai, neįtiko cenzūrai.


Jonas Mikelinskas rašė įvairaus žanro tekstus: apsakymus, romanus, apysakas, kritiką ir publicistiką, eseistiką. Rašytojas buvo apdovanotas premijomis. Tarp jų ir 2002-tais metais įteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.


Įvairius apdovanojimus pelnę kūriniai yra epinis romanas „Kur lygūs laukai“, taip pat knyga „Juodųjų eglių šalis“, kurioje kuriama grėsminga atmosfera ir kalbama apie pasipriešinimą okupantams. Rašytojo darbai visada buvo pastebimi. Esė rinktinė „Kada Kodėl taps Todėl?“ kalba apie lietuvių ir žydų santykius. Vos pasirodžiusi knyga sukėlė daug diskusijų.


Jono Mikelinsko kūryba buvo išversta į latvių, rusų, čekų ir kitas kalbas. Kviečiame knygų įsigyti internetu ir susipažinti su išskirtine lietuvių autoriaus, kuris niekada nepasidavė sovietų cenzūrai, kūryba.