Knygų rinkiniai IKI -30% PIGIAU! Naršykite čia >>

Juozas Aputis (1936 m. birželio 8 d. Balčiuose, Raseinių rajonas – 2010 m. vasario 28 d. Vilniuje) – lietuvių rašytojas, vertėjas, redaktorius.

Juozas Aputis studijavo Vilniaus universitete, čia baigė lietuvių kalbos ir literatūros studijas. Vėliau dirbo įvairių leidinių redakcijose.

Juozas Aputis knygos

Rasta: 3

Rasta: 3

Tarp jų – „Pergalė“, „Literatūra ir menas“, „Metai“ ir kiti. Taip pat Juozas Aputis priklausė LR nacionalinių literatūros ir meno premijų komitetui.

Juozas Aputis laikomas vienu svarbiausių Lietuvos XX amžiaus antrosios pusės moderniosios psichologinės novelės ir apysakos kūrėjų. Jis ženkliai prisidėjo prie šių žanrų suklestėjimo. Pagrindiniais autoriaus kūrybos bruožais tapo novatoriška novelės forma, švelnus psichologiškumas, autentiška nuotaika ir situacijos, asociatyviniai vaizdai, estetinė stilistika.

Rašytojo kūryboje išryškėja autobiografinės detalės, šalia gyvenančių žmonių vidinis pasaulis. Juozas Aputis daug dėmesio skyrė istorinei atminčiai, žmogaus sąžinei, ideologija, meilei, santykiams ir kitoms svarbioms vertybėms. Autorius, skirtingai nei kiti sovietmečio rašytojai, nevengė kelti skaudžių, taiklių klausimų, į kuriuos paprasti atsakymai neįmanomi, nebijojo kalbėti apie baimę, liūdesį, vienatvę. Juozo Apučio kūriniai moko mąstyti, gilintis į savo patirtis.

Pirmasis autoriaus novelių rinkinys „Žydi bičių duona“ pasirodė 1963-iais metais. Antrasis „Rugsėjo paukščiai“ – išleistas 1967-ais metais. Abi šios knygos tapo tarsi riba tarp įprasto epinio, realistinio vaizdavimo ir lyriško, poetinio pasakojimo. Vėliau rašytojo kūriniai įgavo visuomeninių ir tautinių idėjų, autorius pradėjo gvildenti gilesnius egzistencinius klausimus.

Šio autoriaus kūrybą pažinti turėtų kiekvienas literatūros gurmanas. Juozo Apučio novelės įtrauktos į mokyklinę programą ir priklauso Lietuvių literatūros XX amžiaus lobynui. Siūlome internetu pirkti rinktinę moksleiviams „Juozas Aputis. Novelės“, taip pat novelių ir apysakų knygą „Tolimas Balčios kraštas“, apysakas „Bėgiai išnyksta rūke“ ir kitas knygas.

Juozas Aputis iš viso išleido apie dvidešimt knygų, iš rusų kalbos išvertė ne vieną vertingą kūrinį, o už savo kūrybą buvo apdovanotas įvairiomis premijomis. Tarp jų – 2005-ais metais skrta Lietuvos nacionalinė ir kultūros meno premija, 1998-aus metais įteikta Vyriausybės kultūros ir meno premija, 1996-ais metais skirtas LDK Gedimino 4 laipsnio ordinas ir kiti apdovanojimai.