NAUJIENA! -30% nuolaida visai BIOK kosmetikai! Naršykite čia >>

Vincas Kudirka (1858 m. gruodžio 31 d. Paežeriuose, Paežerių valsčius, Vilkaviškio apskritis – 1899 m. lapkričio 16 d. Naumiestyje) yra gydytojas, poetas, prozininkas, publicistas, vertėjas, redaktorius, lietuvių tautinio sąjūdžio ideologas.

Vincas Kudirka knygos

Rasta: 3

Tautiška giesmė. Lietuvos valstybės himnas | Vincas Kudirka
  • TOP
    20
    TOP 20
  • Nauja knyga
-10% su kodu: PATOGU
18,39 €
Kaina su kodu: 16,55 €
Turime sandėlyje
Rasta: 3Vincas Kudirka – gerai žinoma ir pasižymėjusi asmenybė, kurios bent vieną kūrinį mintinai moka kiekvienas lietuvis, juk tai yra mūsų šalies valstybinis himnas – „Tautiška giesmė“. Autoriaus biografijoje iš tiesų daugybė darbų ir nuopelnų mūsų šalies labui.

Jau pradžios mokykloje Vincas Kudirka pasižymėjo gabumais mokslams. Tuo metu daugelis tėvų svajojo, kad jų vaikai studijuotų kunigų seminarijoje, kur įstojo ir Vincas, tačiau po poros metų buvo pašalintas, baigė gimnaziją ir išvyko mokytis į Varšuvos universitete. Pradėjęs nuo filologijos, vėliau pasirinko medicinos studijų kryptį.

Karjerą literatūros pasaulyje Vincas Kudirka pradėjo nuo satyrinio poezijos kūrinio, kuris 1885-ais metais buvo išspausdintas leidinyje „Aušra“. Po kelių metų jis Lenkijoje įkūrė lietuvių studentų draugiją, kuri ėmė leisti laikraštį „Varpas“. Vincas Kudirka tapo jo redaktoriumi. Taip pat jis organizavo ir kitų leidinių leidybą.

Autorius nuolat rašė publicistinius kultūros ir ekonominius straipsnius, kuriuose siekė ugdyti tautinę savivoką, kritikavo valdininkus, smerkė Rusijos valdžios politiką. Straipsniuose atsiskleidžia išskirtiniai autoriaus kūrybos bruožai: gebėjimas derinti sąmojį su rimtomis temomis, gyva kalba, ironija, įvairių netradicinių meninių priemonių derinimas su aktualijomis.

Pradėjęs nuo satyrinių eilėraštukų, autorius vėliau rašė labiau patriotines eiles, kritiką, alegorinius kūrinius, didaktinę poeziją. Beveik kiekviena proga poetas sukurdavo tam tinkamą kūrinį, pavyzdžiui, universiteto baigimui įamžinti jis parašė alegorinį eilėraštį „Labora!“, kuris tapo moksleiviu himnu. Taip pat rašytojas yra sukūręs pasakėčių, meilės sonetų ir kitų žanrų kūrinių.

Savo kūriniuose Vincas Kudirka skatino meilę Lietuvai ir gamtai. Taip pat vertė kitų autorių eilėraščius, rinko lietuvių liaudies dainas, rašė muziką. „Tautiška giesmė“ pirmą kartą išspausdinta 1898-ais metais, laikraštyje „Varpas“. 1992-ais metais jį Konstitucijoje patvirtinta Lietuvos valstybiniu himnu.

Kviečiame internetu pirkti Vinco Kudirkos knygas ir susipažinti su jo įvairiapuse kūryba. Mokiniams skirtas leidinys „Poezija. Satyros. Publicistika“ apima daugybę jo darbų, atspindinčių autoriaus minčių ir kūrybos raidą.