Knygų rinkiniai IKI -30% PIGIAU! Naršykite čia >>

Josifas Brodskis (g. 1940 m. gegužės 24 d. Leningrade – m. 1996 m. sausio 28 d. Niujorke) – rusų ir amerikiečių poetas, vertėjas, Nobelio literatūros premijos laureatas.

Josifo Brodskio biografija spalvinga kaip ir jo kūryba.

Josifas Brodskis knygos

Rasta: 2

14 eilėraščių. 14 стихотворений | Josifas Brodskis
-10% su kodu: PATOGU
10,29 €
Kaina su kodu: 9,26 €
Turime sandėlyje
Rasta: 2

Autorius turi lietuviškų šaknų, jo močiutė iš motinos pusės kilusi iš mūsų šalies. Poetas simpatizavo Lietuvai, bet siejo tai su draugystėmis, o ne su savo kilme.

Poetas metė mokyklą būdamas vos 15 metų ir dirbdamas įvairius, pavyzdžiui, katilinės kūriku, metalo fabriko staklininku ar švyturio sargu, pradėjo rašyti poeziją. Autoriaus darbai spausdinami nebuvo ir tarp gerbėjų po visą Sovietų Sąjungą plito nuorašai.

Nors jo eilėse nebuvo privalomos ideologijos, jis pelnė gerą vardą Leningrado literatūros pasaulyje, tačiau dėl nepriklausomos dvasios ir nereguliaraus darbo, sovietų valdžia apkaltino jį „socialiniu parazitizmu“ bei 1964-ais metais nuteisė penkeriems metams sunkiųjų darbų. Bausmė buvo sušvelninta po to, kai prieš ją protestavo žymūs sovietų literatūros veikėjai.

Autorius net ir katorgoje nenustojo kurti bei pradėjo mokytis anglų kalbos. Grįžęs atsisakė prisitaikyti, todėl gyveno globojamas bičiulių, taip atsidūrė Vilniuje, kur susipažino su poetu Tomu Venclova ir tarp jų užsimezgė ilgametė draugystė. Iš meilės Lietuvai Josifas Brodskis parašė eilių ciklus „Lietuviškas divertismentas“ ir „Lietuviškas noktiurnas: Tomui Venclovai“.

1972-ais metais ištremtas iš Sovietų Sąjungos, Brodskis vėliau gyveno Jungtinėse Valstijose bei tapo JAV piliečiu. 1972-1980 metais su pertraukomis dirbo poetu rezidentu Mičigano universitete, 1981-1996 metais buvo literatūros profesorius Mount Holyoke koledže bei vizituojantis profesorius kitose mokyklose.

Josifo Brodskio poezijoje gvildenamos asmeninės temos, tačiau jis taip pat įtaigiai ir meditatyviai nagrinėja universalias gyvenimo, mirties ir egzistencijos prasmės problemas. Nepaisant to, ką galima numanyti iš jo tremties, kūryba nebuvo atvirai politinė, bet kėlė nerimą sovietų pareigūnams dėl joje vyraujančių antimaterializmo ir asmens laisvės šlovinimo temų.

1987 m. apdovanotas Nobelio literatūros premija už svarbius lyrinius ir eleginius eilėraščius. 1992-aisiais Brodskis paskelbtas JAV nacionaliniu poetu-laureatu.

Kviečiame internetu įsigyti šios iškilios asmenybės dvikalbę poezijos rinktinę „14 eilėraščių. 14 стихотворений“. Kūrinius išvertė poetas Tomas Venclova.