0

Apšviestoji

  • Nuolaida knygai -23%
4.8
(4 įvertinimai)
Kaina internetu: 13,39 €
Kaina knygyne: 17,29 €*
Sutaupote: 3.90 € (23%)
  • Pristatysime: per 2-26 val.*
Knygą turime sandėlyje
2020-08-02 Dominyka

Labai įtraukianti, skaudi ir įkvėpianti knyga, labai patiko.

Informacija

Apšviestoji

  • Leidėjas: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
  • Išleidimo metai: 2018
  • Formatas: 15x22, kieti viršeliai
  • Knygos puslapių skaičius: 456
  • ISBN ar kodas: 9786094800511

2020-08-31 13.39 InStock
Į krepšelį
Knygos "Apšviestoji" aprašymas

„Apšviestoji“ – tai pasakojimas apie savęs paieškas ir savo gyvenimo kūrimą. Apie gedulą, kurį tenka išgyventi atsiskyrus nuo šeimos, net jei tas žingsnis sąmoningas ir neišvengiamas. „Apšviestoji“ - tai memuarai merginos, kuri gyvenime nemačiusi mokyklos ar
gydytojų, ryžtasi palikti savo mormonų survivalistų šeimą ir tampa
mokslų daktare.


Tara Westover gimė Aidaho kalnuose, survivalistų, mormonų šeimoje. Ji gyveno ruošiama ir ruošdamasi pasaulio pabaigai, kaupė maisto atsargas, buvo pasirengusi bet kada palikti namus. Vasaromis ji su mama, žolininke ir pribuvėja, rinkdavo žoleles įvairioms tinktūroms, o žiemomis su tėvu rūšiuodavo metalo laužą.


Į svečius pas kitą vaiką ji pirmą kartą nuėjo būdama 13 metų. Visi draugai, kuriuos ji itin retai matydavo, buvo tik iš tokių pačių šeimų kaip jos. Pirmą kartą mokykloje Tara Westover atsidūrė būdama 17 metų. Jos tėvas nekentė valdžios, tapatindamas ją su šėtonu, draudė lankytis pas gydytojus, nes jais netikėjo. Visus negalavimus ir žaizdas motina gydydavo žolelėmis. Šeima buvo visiškai atsiskyrusi nuo visuomenės, ir net nuo tos pačios bendruomenės žmonių. Vaikai negavo jokio išsimokslinimo. Nebuvo ir iš kur sulaukti pagalbos, kai vienas iš Taros brolių pradėjo smurtauti.


Neturėdama jokių kitų galimybių, Tara pradėjo mokytis pati. Ji išmoko pakankamai gramatikos ir matematikos, kad būtų priimta į Brigamo Jango universitetą. Noras mokytis atsirado, kai vienas iš Taros brolių, kuriam pavyko įstoti į koledžą, papasakojo apie pasaulį, atsiveriantį kitapus kalnų. Tara studijavo istoriją. Ji iki šiol prisimena, kokią klaidą padarė, paklausdama dėstytojo, kas yra Holokaustas. Tačiau žinių ji troško labiau nei bijojo apsijuokti. Skaitydavo krūvas knygų  - ji tiesiog pasinėrė į žinių vandenyną... ir nukeliavo iki Harvardo ir Kembridžo. Ir tik tuomet Tara susimąstė, ar nenukeliavo per toli, ar vis dar liko kelias grįžti namo.


Tara Westover atsiskyrė nuo savo šeimos, tačiau ji teigia, kad labiausiai ją nuo jų nutolino ne ryžtas mokytis ir kelionė iš namų. Pasak memuarų „Apšviestoji“ autorės, tokiose šeimose kaip jos nėra didesnio nusikaltimo nei tiesa. Tėvai ir broliai ant jos supyko, kai ji ėmė atvirai kalbėti apie brolio smurtą.


Memuarų „Apšviestoji“ autorė T. Westover neįtikėtinai tiksliai atskleidžia, kas jai ir galbūt kitiems yra išsilavinimas, ką jis keičia ir kaip suteikia galimybę iš naujo pažvelgti į savo gyvenimą.„T. Westover sugebėjo ne tik puikiai atskleisti savo nepaprastai išskirtinį auklėjimą, bet ir parodyti savo dabartinę situaciją kaip visiškai neišskirtinę, daugeliui gerai pažįstamą.“


The New York Times Book Review


„Vienu metu ir širdį draskanti, ir šildanti knyga, geriausi memuarai per daugybę metų, pasakojantys apie ribų, kurias nustato gimimas ir aplinka, peržengimą ir kelią į geresnį gyvenimą.“

USA Today


Tara Westover (g. 1986 m.) – istorijos mokslų daktarė, rašytoja. Autorė gimė Aidaho kalnuose, atsiskyrusioje survivalistų šeimoje. Prieš tėvų valią išvyko mokytis. 2008 metais baigė Birgamo Jango universitetą, gavo humanitarinių mokslų bakalauro laipsnį. Netrukus jai buvo suteikta Gateso stipendija Kembridže, čia ji įgijo filosofijos magistro laipsnį, o vėliau jau buvo suteiktas ir istorijos mokslų daktaro laipsnis.  „Apšviestoji“ – pirmoji jos knyga, tačiau ji ketina ir toliau rašyti.


Iš anglų kalbos vertė Aušra Stanaitytė-Karsokienė

2020-08-02

Labai įtraukianti, skaudi ir įkvėpianti knyga, labai patiko.

2020-04-28

“Apšviestoji” (angl. Educated) memuaras, mano nuomone, - tai išties stipri XXI a. Pelenės istorija. Tačiau vietoj “pelenė sėkimingai ištekėjo už svajonių princo” naratyvo vinguriuoja kitokio tipažo svajonė ir kulminacija. Ne ką mažiau užgniaužianti kvapą. Mergaitė, kilusi iš mormonų šeimos, - Jungtinės Amerikos Valstijos, Idaho,- tik būdama 17 metų pirmąkart įžengė į mokslo įstaigą. Iki tol jos “klasė buvo savartynas, o vadovėliai - surūdijusios skardos” (p. 422). Tačiau nusprendusi įgyti išsilavinimą ir pažinti pasaulį savo akimis, ji - Tara - sėkmingai žengė net iki Ivy League universitetų. Tara įgijo daktaro laipsnį Kembridžo universitete, kur dėstytojas Steinbergas ją įvardijo mokslininke, aukso grynuoliu (p.332). Nuoširdžiai žavėjausi ir suvokiau, kad gyvenime tikrai viskas įmanoma.

Rašytoja labai jautriai ir atvirai pasakoja savo išgyvenimus ne tik apie kelią mokslo Olimpo viršūnės link, bet ir apie patirtą smurtą ir psichologinį spaudimą. Pateikiamos itin taiklios įžvalgos ir turtingas žodynas. Skaitytojas jaučiasi taip arti Westoverių šeimos, kad net, rodos, gali pajusti jos mamos gaminamų eterinių aliejų kvapą virtuvėje arba gali užuosti nusvilusios odos smarvę įvykus kelioms nelaimėms geležies savartyne. Pasakojamos istorijos verpetuose - Taros visa šeima: tėvai, jos 5 broliai ir 1 sesuo. Tačiau epicentras, nulemiantis Taros didžiausias palaimas ir aštriausias tragedijas, yra jos tėvas Džinas. Kaip ji jau tik studijuodama drasiau įvardija- tai žmogus, turintis psichinį bipolinį sutrikimą, besivadovaujantis griežtai TIK Dievo žodžiu, kurį pats neretai ir interpretuoja. Tėvo personažas yra linkęs į savinaiką ir beveik patologinį negebėjimą prašyti niekieno pagalbos, o ypač medikų, kurie, anot jo, dalyvauja Vyriausybės sąmoksle. Tėvas griežtai draudė bet kokias mokyklas dėl jose vykdomo “smegenų plovimo.” O mokymasis namie buvo gryna savišvieta: tik įvykdžius visas tėvų skirtas užduotis vaikai galėdavo mokytis visko, ko tik galėjo save išmokyti. Patys. Dažnai kvestionuodavau, ar tikrai mormonų tikėjime taip atsainiai žiūrima į mokymąsi ir kad vos ne draudžiamas mokslas mokyklose… Panagrinėjusi nemažai mokslinės literatūros, įskaitant ir pačio Joseph Smith - mormonų religijos pranašo- mokymus, radau absoliutų pagrindimą, jog kaip tik mormonų tikėjime ne tik šeimos institutas, bet ir išsilavinimas yra fundamentali vertybė.

Kalbant apie savinaiką, kurią tėvas turėjo ne tik savyje, bet ir reikalavo to iš kitų šeimos narių, yra dar viena pasakojimo linija, šokiruojanti skaitytoją. Septyni vaikai, įskaitant ir žmoną, - visi vienaip ar kitaip išgyveno, prisitaikė nes… turėjo būti ištikimi šeimai ir tėvo žodžiui. Mąstydavau, kur yra ta sveika riba, kur paprieštarauti nelogikai būtų buvę padoru, dėl paprastos teisės būti nesužalotam? Bet tada sau pasakydavau, negali būti kritikas to, ko pats savu kailiu neišgyveni. Tuo labiau NEGALI būti teisėjas. Todėl toliau skaičiau su atjauta. Tara apibendrintai sako, kad jos gyvenimas buvo nuolatinėje parengties, nuolatinio siaubo ir nežinojimo būsenoje. Visi vaikai, įskaitant ir mamą, buvo sudaužyti, susipjaustę, kai kurie sukrėstomis smegenimis, nusideginę kojas, ar kiaurai prasikirtę galvas. Bet tėvas rinkdavosi ne saugumą, darbe ar kelyje, o likimo valią.” Visi paklusdavo iki tam tikro laiko, o kaip įvardija pati Tara, “man niekada nebuvo atėję į galvą, kad mano balsas gali būti toks pat tvirtas kaip jų.” (p.274).

Memuare yra apstu šiurpių scenų, kupinų ne tik fizinės destrukcijos, savinaikos, agresijos, bet ir psichologinės manipuliacijos. Brolis smurtaudavo prieš Tarą. Vienomis akimirkomis jos galva galėdavo būti įgrūsta į unitazą, kitą akimirką- ji galėjo būti velkama žeme prekybcentrio mašinų stovėjimo aikštelėje ir vadinama padaru, vėliau -paleistuve. Nuolatinis siaubas ir nerimas. Pamąstydavau, kodėl jų mama neįsikišdavo? Kodėl nesustabdė nuolat vykstančio taip žalojančio smurto besivystančiai mergaitei, vėliau paauglei? O smurtaujama buvo ir prieš kitus brolius ir seserį. Negi tokiems religingiems tėvams buvo absoliučiai nusispjauti? Mane tai sukrėtė, nuliūdino ir kartu priminė, kiek pasaulyje yra vaikų, patiriančių smurtą artimoje aplinkoje. Ir kiek skirtingų scenarijų, kas vyksta tiems vaikams užaugus…Knygos trečioje dalyje autorė pasakoja ir atvirauja, kaip baigiasi jos “tiesų ieškojimas,” pasirinkimas stovėti už save ir savo įsitikinimus. Čia skaitytojas, kartu kaip ir pati autorė, atranda ramybę, savotišką vidinį apdovanojimą už tai, kad lieki ištikimas sau ir tiki savimi, savo vidiniu “aš.” Tėvai vaikams yra autoritetai iki tam tikros ribos. Bet savajam “aš” užaugus, išsimokslinus, patyrus, ir pamačius gyvenimo spalvas kitomis akimis, kai kada tėvai tampa tolimi. Bet juos myli tokia meile, kokia tik moki tu, o ne tokia, kokia neva privalai, ar kokia tėvai norėtų. Kaip ir jie myli tave. Tačiau turi gyventi savikūra ir atrasti savastį. Turi būti su asmeninės galios pajauta kasdien.

Be gerų įvertinimų knyga sulaukė ir daug negatyvių atsiliepimų, netgi buvo pavadinta “disgusting” (šlykščia). Internete galima rasti netgi autorės dviejų brolių Tyler ir Richard komentarus apie knygą ir jos realumą. Nemeluosiu, man ji kėlė irgi daug minučių, skaitytų pakeltais antakiais bei išpūstomis akimis, arba sustojant ir darant pertrauką įkvėpiant/ iškvėpiant…Nes ne kasdien iš arti “pamatai” kokia ištikimybė šeimai gali būti traumuojanti. Tačiau iki tam tikros ribos. Reziumuojant, ši knyga yra įkvėpimo, stiprybės, kovos pavyzdys. Kaip tą Tarai simbolizuoja brolis Tyler, kuriam ir dedikuota knyga. Memuaras turi savyje daug jėgos ir motyvacijos, tylaus kvietimo niekada nebijoti. Šeimos nepasirinksi, bet gali pasirinkti savo kelią. Taip pat, knyga kviečia darsyk “out of box” apmąstyti išsilavinimo esmę, ir kaip žinios mus išlaisvina, jei tik patikime savimi. Sutinku su B. Obama ir B. Gates, kad ši knyga puiki ir verta dėmesio. Rekomenduoju.

2019-04-15

2019-04-03

Labai patiko. Sunku net patikėti kiek daug žmogus gali pasiekti.

Parašykite atsiliepimą apie "Apšviestoji"

Būtina įvertinti prekę

Žanras: Šiuolaikinė užsienio literatūra


Dažniausiai su "Apšviestoji" perkama kartu