Knygų rinkiniai IKI -30% PIGIAU! Naršykite čia >>

Edgaras Alanas Po (angl. Edgar Allan Poe, 1809 m. sausio 19 d. – 1849 m. spalio 7 d.) - poetas, literatūros kritikas, vienas ryškiausių ir mįslingiausių amerikiečių rašytojų.


Gimė Bostone keliaujančių aktorių šeimoje. Dviejų metų liko našlaičiu - 1810 m.

Edgaras Alanas Po (Edgar Allan Poe) knygos

Rasta: 7

Auksinis vabalas | Edgaras Alanas Po (Edgar Allan Poe)
-40% su kodu: PATOGU
16,39 €
Kaina su kodu: 9,83 €
Turime sandėlyje
Varnas ir kiti eilėraščiai | Edgaras Alanas Po (Edgar Allan Poe)
-10% su kodu: PATOGU
5,29 €
Kaina su kodu: 4,76 €
Turime sandėlyje
Rasta: 7

dingo Edgaro tėvas, o po poros metų mirė motina. Berniuko globą prisiėmė pirklys iš Ričmondo Džonas Alanas su šeima. Alanai negailėjo lėšų berniuko mokslams, rengė kaip princą, Edgaras turėjo savo arklį ir nuosavus šunis.
Šešerių metų berniukas buvo atiduotas į prabangų internatą Anglijoje. Čia jis mokėsi penkis metus. Grįžęs į Ameriką 1820 - 1826 m. mokėsi kolegijoje.

Edgaras buvo gabus vaikas: 5 metų jau skaitė, piešė, rašė. Mokykloje mokėsi gerai, ypač domėjosi literatūra, anglų ir lotynų kalbomis, istorija, matematika, fizika, astronomija. Fiziškai buvo stiprus, dalyvavo visose bendražygių išdaigose, o universitete - studentų šėlionėse. Poetas nuo vaikystės buvo nepastovus ir aistringas. Jo elgesys dažnai stebino aplinkinius. Nuo mažens Edgaras rašė eilėraščius, mėgo psichologinius eksperimentus su savimi ir kitais.

1826 metais įstojo į Virdžinijos universitetą, kurį po metų privalėjo mesti, nes įtėvis griežtai atsisakė apmokėti posūnio lošimo skolas.


Pabėgęs nuo kreditorių Edgaras Alanas Po užsirašė į armiją, iš kurios po metų tarnybos įtėvis išpirko. Įtėvio reikalavimu Edgaras 1830 m. įstoja į West Point karinę akademiją. Tačiau karinė tarnyba buvo pernelyg sunkus išbandymas jaunajam poetui, ką tik paskelbusiam savo pirmąjį eilėraščių rinkinį. Jį pašalina iš akademijos ir Edgaras dar kartą susipyksta su globėju. Viską metęs E. A. Po persikelia į Baltimorę, kur gyvena jo teta, ir pasišvenčia literatūriniam darbui.

Edgaras Alanas Po rašė apsakymus, eilėraščius, kritikos esė, dirbo redaktoriumi. 1835 m. E. A. Po pasiūlo vadovauti žurnalui Southern Literary Messenger. Gyvenimas pagerėjo ir 27 metų rašytojas sukurė šeimą - 1836 m. jis vedė savo 14-os metų puseserę Virginiją. Tačiau jų laimė truko tik 11 metų. 1847 m. žmona miršta nuo tuberkuliozės. Edgar Allan Poe žmonos mirtis buvo baisus smūgis, nuo kurio jis nebeatsigavo.


Rašytojas susirgo depresija, bandė nusižudyti. Slopindamas sielvartą įniko į alkoholį.


Per jam likusius dvejus gyvenimo metus Edgaras Po dar du kartus bandė vesti: pirmą kartą atsisakė tekėti išrinktoji, išsigandusi jo eilinio girtuokliavimo priepuolio, antrąjį - neatvyko jaunikis. Po 5 dienų jis buvo rastas pigioje smuklėje, kamuojamas baisių haliucinacijų.


Rašytojas mirė ligoninėje 1849 m. spalio 7 d. Baltimorėje.

Edgaras Alanas Po pelnytai laikomas mokslinės fantastikos, siaubo literatūros ir detektyvo pradininku. Būtent mesjė Ogiustas Diupenas, E.Po apsakymų herojus, tapo dedukcijos metodo pradininku ir nutiesė kelią Šerlokui Holmsui.


E. A. Po kūryba supinta iš meilės, siaubo ir fantastikos, be to netrūksta sąmojo ir ironijos. Juose gilinamasi į pasąmonę ir asmenybės vidines baimess. Jo herojai, kaip ir pats autorius, dažnai yra neurotiškos asmenybės. E. A. Po išplėtė psichologinės literatūros ribas, atverdamas kelią F. Dostojevskiui, F. Kafkai, Ch. Borchesui, V. Folkneriui ir kt.