NEMOKAMAS PRISTATYMAS į Smartpost paštomatus nuo 15€

Žemaitė – lietuvių rašytoja, visuomenės veikėja (1845 m. gegužės 31 d. Bukantės dvarelyje, Plungės valsčius – 1921 m. gruodžio 7 d. Marijampolėje). Tikras vardas Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė.


Šios autorės kūrybą vaikai skaito ir nagrinėja jau mokyklose, tad garsios asmenybės biografijos faktai bus žinomi daugeliui.

Žemaitė knygos

Rasta: 9

Žemaitė. Raštai, 4 tomas | Žemaitė
-10% su kodu: PATOGU
6,67 €
Kaina su kodu: 6,00 €
Turime sandėlyje
Žemaitė. Raštai, 1 tomas | Žemaitė
-10% su kodu: PATOGU
5,39 €
Kaina su kodu: 4,85 €
Turime sandėlyje
Žemaitė. Raštai, 2 tomas | Žemaitė
-10% su kodu: PATOGU
6,67 €
Kaina su kodu: 6,00 €
Turime sandėlyje
Žemaitė. Proza (Mokinio skaitiniai) | Žemaitė
-10% su kodu: PATOGU
2,89 €
Kaina su kodu: 2,60 €
Turime sandėlyje
Rasta: 9

Žemaitės kilmė yra bajoriška, tačiau ji gimė žemės neturinčių bajorų šeimoje. Jos tėvai namuose kalbėjo lenkiškai ir savo dukras auklėjo lenkiška dvasia. Vaikai buvo mokomi namuose.

Paaugusi Julija tarnavo kambarine, o vėliau ištekėjo už eigulio Lauryno Žymanto. Šeima susilaukė septynių vaikų. 1883-iais metais Julija įsitraukė į lietuvių bendruomenės judėjimą, domėjosi lietuviška spauda, kuri tuo metu buvo uždrausta, ir pati pradėjo rašyti. Su pirmuoju kūriniu Žemaitė debiutavo jau perkopusi savo keturiasdešimtmetį.

Julija įsitraukė į įvairius politinius judėjimus. 1907-ais metais ji buvo viena iš Lietuvos moterų suvažiavimo dalyvių, dar po metų dalyvavo panašiame renginyje Sankt Peterburge. Vėliau autorė apsigyveno Vilniuje, čia redagavo laikraštį „Lietuvos žinios“ ir prisijungė prie Lietuvos socialistų liaudininkų sąjungos.

Pirmasis Žemaitės kūrinys buvo apsakymas „Rudens vakaras“, parašytas 1894-ais metais ir išspausdintas „Tikrajame Lietuvos ūkininkų kalendoriuje 1895 metams“. Žemaitės slapyvardis prilipo dėl to, kad tekstas buvo parašytas žemaičių tarme.

Autorė buvo gana produktyvi ir per savo gyvenimą sukūrė 354 įvairaus žanro kūrinius: apysakas, pjeses, publicistinius tekstus. Jos kūryba buvo spausdinama leidiniuose „Ūkininkas“, „Varpas“ ir kt. Jonas Jablonskis jai padėjo parengti ir išleisti pirmąją raštų rinktinę.

Pagrindiniai kūrybos bruožai – realizmas, nepagražinti paprastų žmonių gyvenimai, visuomeniniai stereotipai, epiški ir detalūs gamtos, buities ir papročių aprašymai bei moters likimo gvildenimas. Autorė nevengia smulkiai aprašyti veikėjų išvaizdos, jų aplinkos. Žemaitės kūrinių dialogai unikalūs, kiekvienas veikėjas pasižymi išskirtine kalba, kuri padeda atskleisti jo charakterį.

Žymiausiais autorės kūriniai yra „Marti“, „Petras Kurmelis“, „Sutkai“ ir kiti. Žemaitės proza taikli ir nors prabėgo jau daug metų – vis dar aktuali, tad kūrinius verta skaityti ne tik mokykloje, bet ir suaugus vėl pažvelgti į juos naujomis akimis. Kviečiame vienos pirmųjų šalies prozininkių knygas pirkti internetu.