BLITZ! ⚡ BLITZ! ⚡ BLITZ! ⚡ Ypatingos knygų kainos RIBOTĄ LAIKĄ! Naršykite čia >>>

0

NEMOKAMAS PRISTATYMAS Į PAŠTOMATUS NUO 15 €

Pirkėjų atsiliepimai

Apgaulingas mokslas

Šiuo metu neparduodama

Įrašykite savo el. paštą ir informuosime, kai prekę turėsime


Apsilankykite!
Populiariausios knygos
Naujos knygos
Knygų išpardavimas

Šiuo metu neparduodama

2022-09-30 2.99 SoldOut

Knygos "Apgaulingas mokslas" aprašymas

"Apgaulingajam mokslui" norėčiau pasiūlyti savo mokytoją, davusį mums brošiūrą, kurioje rašoma, kad „vanduo geriau pasisavinamas tuomet, kai geriamas dažnai ir mažais kiekiais". Štai ką norėčiau sužinoti: jeigu aš išgersiu daug vienu prisėdimu, ar jis ištekės pro mano subinę?"

Iš mokinio Antono laiško knygos "Apgaulingas mokslas" autoriui, 2006


"Apgaulingas mokslas“
– tai knyga apie sveikatos mokslą, o ypač pseudomokslą, joje supažindinama su naujausiais mokslo ir medicinos atradimais, kurie apdūmė akis milijonams žmonių visame pasaulyje.

Tačiau ši knyga nėra įprastų faktų ir tyrimų rinkinys – joje nuo šarlatanų skleidžiamų kvailysčių pereinama prie jomis tikinčių žiniasklaidos priemonių, nuo maisto papildų pramonės apgavysčių prie farmacijos pramonės nuodėmių ir tragedijų, susijusių su tuo, kaip aklai pasitikima medicinos mokslo laimėjimais."Baigdami skaityti šią knygą jūs turėsite reikalingus argumentus, kad laimėtumėte ar bent jau supratumėte bet kokį ginčą, ar būtų kalbama apie stebuklingus išgijimus, kombinuotas vakcinas nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės, ar apie didžiųjų farmacinių įmonių piktadarybes, tikimybę, kad tam tikra daržovė užkerta kelią vėžiui atsirasti, apie mokslinių tyrimų nutylėjimą, abejotinas baimes dėl sveikatos, nepatvirtintų duomenų vertinimą, ryšį tarp kūno ir proto, iracionalumą, mūsų kasdienio gyvenimo medikalizavimą, ir kitus dalykus. Jūs tapsite tam tikrų labai populiarių apgavysčių atskleidimo liudininkais ir tuo pat metu įgysite naujų žinių apie mokslinius tyrimus, įrodymų lygius, tendencingumą, statistiką (atsipalaiduokite), mokslo istoriją, antimokslinius judėjimus ir šarlatanizmą, o galbūt susidomėsite nepaprastomis istorijomis, kurias apie mus supantį pasaulį gali papasakoti gamtos mokslai."

Ben Goldacre


Iš anglų kalbos vertė Lina Bucevičienė ir Žaneta Imbrasaitė


Turinys


Turinys

1 skyrius. Ginčijamas objektas

2 skyrius. Smegenų mankšta

3 skyrius. "Progenium XY" kompleksas

4 skyrius. Homeopatija

5 skyrius. Placebo poveikis

6 skyrius. Dienos nesąmonė

7 skyrius. Filosofijos daktarė Gillian McKeith

8 skyrius. "Kapsulė išsprendžia sudėtingas socialines problemas"

9 skyrius. Profesorius Patrikas Holfordas

10 skyrius. Ar tradicinė medicina yra blogis?

11 skyrius. Kaip žinisklaida skatina neteisingą visuomenės supratimą apie mokslą

12 skyrius. Kodėl protingi žmonės tiki kvailais dalykais

13 skyrius. Apgaulinga statistika

14 skyrius. Gąsdinimas pavojais sveikatai

15 skyrius. Žiniasklaidos priemonių apgaulė, susijusi su MMR

Ir dar kai kas


Įžanga


Įžanga


Patikėkite manimi, mūsų reikalai išties prasti. Tūkstančiams Didžiosios Britanijos valstybinių mokyklų moksleivių mokytojai nuolat aiškina, kad jei jie kinkuos galvą, į kaktinę smegenų skiltį pritekės daugiau kraujo, todėl bus lengviau susikaupti; kad trinant pirštus vienas j kitą ypatingu „moksliniu" būdu pagerės „energijos tekėjimas" kūnu; kad technologiškai apdorotame maiste nėra vandens; kad burnoje laikomas vanduo tiesiai iš gomurio pateks į smegenis. Ir visa tai pateikiama kaip specialios mokymų programos, vadinamos „Smegenų mankšta", dalis. Šiek tiek laiko skirsime ir šiai programai ir - kas yra dar svarbiau - tiems mūsų švietimo sistemoje dirbantiems silpnapročiams, kurie ją remia.

Tačiau ši knyga nėra įprastų nesąmonių rinkinys. Joje kulminaciją pasieksime natūraliai: nuo šarlatanų skleidžiamų kvailysčių pereisime prie jomis tikinčių pagrindinių visuomenės informavimo priemonių, nuo 30 trilijonų svarų sterlingų apyvartą pasiekusios maisto papildų industrijos apgavysčių pereisime prie 300 trilijonų svarų sterlingų apyvartą turinčios vaistų industrijos nuodėmių, nuo tragedijų, susijusių su tuo, kaip šie mokslo pasiekimai buvo nušviečiami žiniasklaidoje, prie atvejų, kai žmonės patekdavo į kalėjimą, būdavo išjuokiami ar mirdavo vien tik todėl, kad neteisingai suprato mūsų visuomenėje paplitusią statistiką ir faktus.

Prieš pusę amžiaus vykusios C. P. Snow įžymiosios paskaitos apie „dvi kultūras" - gamtos ir humanitarinių mokslų - metu humanitarai tiesiog ignoravo mus. Šiandien mokslininkus ir gydytojus savo skaičiumi lenkia subjektai, manantys, kad turi teisę reikšti nuomonę įrodymų klausimu, ir nė nesivarginantys įgyti bent menką supratimą apie tuos dalykus.

Mokykloje jūs mokėtės apie chemikalus mėgintuvėliuose, lygčių, kad galėtumėte apskaičiuoti judėjimą, o vėliau galbūt ir apie fotosintezę, tačiau jums tikriausiai niekas neaiškino apie mirtį, riziką, statistiką ir apie tai, kas jus nužudys arba išgydys. Mūsų kultūroje žioji skylė: nors įrodymais pagrįsta medicina yra labiausiai taikomas mokslas, kuris apima genialiausias dviejų pastarųjų amžių idėjas ir yra išgelbėjęs milijonus gyvybių, tačiau Nacionaliniame mokslo muziejuje nėra nė vieno šios srities eksponato.

Taip yra ne dėl to, kad trūksta susidomėjimo. Mes pernelyg rūpinamės sveikata - pusė visų žiniasklaidos priemonėse publikuojamų mokslinių straipsnių yra medicinos tema - ir esame nuolat apipilami pseudomoksliniais tvirtinimais ir pasakojimais. Tačiau vėliau jūs įsitikinsite, kad visą šią informaciją gauname iš tokių žmonių, kurie jau ne kartą yra parodę, jog nesugeba suprasti bei aiškinti mokslinių duomenų ir pateikti mokslinių įrodymų.

Prieš pradedant leiskite man apibrėžti mūsų teritoriją.

Visų pirma mes išsiaiškinsime, ką reiškia atlikti eksperimentą, matyti rezultatus savo akimis ir spręsti, ar jie patvirtina iškeltą teoriją, ar, atvirkščiai, byloja alternatyviosios naudai. Šie pirmieji žingsniai jums gali pasirodyti vaikiški ir globėjiški - pavyzdžiai iš tikrųjų neįprastai kvaili, bet jie visi buvo labai autoritetingai propaguojami pagrindinėse žiniasklaidos priemonėse. Mes pamatysime, kokie patrauklūs yra pseudomoksliniai pasakojimai apie mūsų organizmą ir kokią sumaištį jie gali sukelti.

O paskui pereisime prie homeopatijos, bet ne todėl, kad ji yra svarbi ar pavojinga (taip nėra), o dėl to, kad tai yra puikus įrodymais pagrįstos medicinos mokymo modelis. Homeopatinės piliulės - viso labo cukriniai žirneliai, neturintys veikliųjų medžiagų, jie, regis, veikia ir todėl įkūnija viską, ką jums reikia žinoti apie „teisingai atliktus gydymo metodo tyrimus". Mus gali suklaidinti ir priversti manyti, kad bet kokia intervencija yra daug efektyvesnė, nei iš tiesų yra. Jūs sužinosite viską, ką reikia žinoti: kaip teisingai atlikti ir kaip atpažinti neteisingai atliktą bandymą. Už viso šito slypi placebo poveikis - turbūt labiausiai užburiantis ir mažiausiai suprantamas žmogaus gijimo aspektas, kuris apima daug daugiau, nei vien tik cukrinė piliulė: jis keistas ir prieštarauja sveikai nuovokai, neabejotinai liudija proto ir kūno sąveiką vykstant gijimo procesui ir yra daug įdomesnis nei bet kokia išgalvota nesąmonė apie terapinį kvantinės energijos poveikį. Mes peržvelgsime placebo veiksmingumo įrodymus ir jūs patys galėsite padaryti savo išvadas.

Tuomet pasigilinsime į rimtesnius dalykus. Dietologai yra alternatyviosios medicinos specialistai, bet įsigudrino save pateikti kaip mokslo žmones. Jų klaidos yra daug įdomesnės nei homeopatų, mat jose yra ir grūdelis mokslinės informacijos, o tai padaro jas ne tik įdomesnes, bet ir pavojingesnes, nes tikroji šarlatanų grėsmė ne ta, kad jų produkcijos pirkėjai gali mirti, - tai tokie reti atvejai, kad atrodo kvaila nuolat apie juos kalbėti, - o ta, kad jie sistemingai iškreipia žmonių supratimą apie mokslinio tyrimo esmę.

Mes pamatysime, kaip jų retorinės gudrybės ir diletantiškos klaidos nuolat jus klaidina dėl maisto produktų bei mitybos ir atitraukia jūsų dėmesį nuo realių sveikatos rizikos veiksnių, išvysime ne tokį pastebimą, bet ne mažiau pavojingą jų skleidžiamų idėjų poveikį mūsų supratimui apie žmogų ir jo kūną, siekį medikalizuoti socialines ir politines problemas, įsprausti jas į redukcionistinius biomedicinos rėmus ir parduoti šių problemų sprendimą kokių nors piliulių ir įmantrių dietų pavidalu. Aš jums pateiksiu įrodymų, kad šio pritrenkiančio melo avangardas jau prasiskynė kelią į Didžiosios Britanijos universitetus ir užima vietą šalia tikrų mokslinių sveikos mitybos srities tyrimų. Šiame skyriuje jūs taip pat sužinosite apie nacionalinę įžymybę - gydytoją, mokslų daktarę Gillian McKeith. Vėliau tuo pačiu aspektu pakalbėsime apie tikrąją mediciną ir sužinosime, kokius triukus naudoja farmacijos įmonės, kad apgautų gydytojus ir pacientus.

Paskui panagrinėsime, kaip visuomenės informavimo priemonės prisideda formuojant neteisingą supratimą apie mokslą - jos tiesiog dega aistra lėkštoms istorijoms ir visiškai nesupranta statistikos ir įrodymų prasmės. Būtent tai paaiškina, kodėl mums rūpi mokslas, - mums jis rūpi dėl to, kad neliktume savo kasdienės patirties ir prietarų nelaisvėje. Galų gale toje knygos dalyje, kuri kėlė man didžiausią nerimą, pamatysime, kaip aukštus postus užimantys žmonės, turintys tuos dalykus išmanyti geriau, daro esmines klaidas, sukeliančias rimtas pasekmes. Pamatysime, kaip žiniasklaidos priemonėms ciniškai iškraipius įrodymus, susijusius su dviem specifinėmis sveikatos apsaugos problemomis, buvo prieita prie pavojingų ir tikrai groteskiškų kraštutinumų. Jūsų užduotis - skaitant atkreipti dėmesį į tai, kaip plačiai paplitusi ši praktika, ir pagalvoti, kaip galėtumėte su tuo kovoti.

Jūs negalite savo teiginiais priversti žmonių atsisakyti pozicijų, kurias jie užėmė nesąmoningai. Tačiau baigdami skaityti šią knygą jau turėsite reikalingus argumentus, kad laimėtumėte ar bent jau suprastumėte bet kokį ginčą, ar būtų kalbama apie stebuklingus išgijimus, kombinuotas vakcinas nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės, ar apie didžiųjų farmacinių įmonių piktadarystes, tikimybę, kad tam tikra daržovė užkerta kelią vėžiui atsirasti, apie mokslinių tyrimų nutylėjimą, abejotinas baimes dėl sveikatos, nepatvirtintų duomenų vertinimą, ryšį tarp kūno ir proto, iracionalumą, mūsų kasdienio gyvenimo medikalizavimą ir kitus dalykus. Jūs tapsite tam tikrų labai populiarių apgavysčių atskleidimo liudininkais ir tuo pat metu įgysite naudingų žinių apie mokslinius tyrimus, įrodymų lygius, tendencingumą, statistiką (atsipalaiduokite), mokslo istoriją, anti-mokslinius judėjimus ir šarlatanizmą, o galbūt susidomėsite nepaprastomis istorijomis, kurias apie mus supantį pasaulį gali papasakoti gamtos mokslai.

Bus visai nesunku, nes tai vienintelė mokslinė pamoka, kurioje aš galiu garantuoti, kad žmonėmis, darančiais kvailas klaidas, būsite ne jūs. Bet jeigu, perskaitę šią knygą, vis dar nesutiksite su manimi, pasakysiu štai ką: jūs būsite neteisūs, bet į šias problemas žvelgsite dar labiau susidomėję, nei dabar.

Benas Goldacre'as 2008 metų liepa  • Autorius: Ben Goldacre
  • Leidėjas: Metodika
  • Išleidimo metai: 2012
  • Knygos puslapių skaičius: 320
  • Formatas: 15x21, minkšti viršeliai
  • ISBN ar kodas: 9786094440885

Kiti taip pat domėjosi


Parašykite atsiliepimą apie "Apgaulingas mokslas"

Tik registruoti vartotojai gali rašyti apžvalgas. Kviečiame, prisijungti arba užsiregistruoti

Žanras: Lietuvių literatūra

Online knygynas Patogupirkti.lt siūlo skaitytojams įsigyti internetu knygą "Apgaulingas mokslas", Ben Goldacre. Pasižvalgyti po platų knygyno asortimentą verta, nes pas mus visada rasite itin geras knygų kainas, išpardavimus, akcijas ir leidinius, kurie įprastai kainuoja pigiau nei fiziniuose knygynuose.

Apsispręsti, ar Ben Goldacre su knyga "Apgaulingas mokslas" jus sudomino, padės mūsų parengtas išsamus kūrinio aprašymas, kuriame pateikiame santrauką apie autoriaus kūrybą, trumpai užsimename apie siužetą (nebijokit, turinio neišduodame!), žanrą ar nagrinėjamas temas. 

Dar daugiau – mūsų online pirkėjai noriai palieka atsiliepimus apie perskaitytas knygas. Todėl iš karto sužinosite ar knyga "Apgaulingas mokslas" patiko skaitytojams bei kaip knygų mylėtojai įvertino kitus kūrinius, kuriuos parašė Ben Goldacre. Nepamirškite atsiliepimo apie knygą "Apgaulingas mokslas" palikti ir jūs.

 


Dažnai su "Apgaulingas mokslas" perkama kartu