Viljamas Somersetas Moemas (angl. William Somerset Maugham; 1874 m. sausio 25 d., Paryžius, Prancūzija - 1965 m. gruodžio 16 d., Nica, Prancūzija) - vienas garsių anglų rašytojų.


Somerset Maugham gimė britų ambasadoriaus šeimoje Prancūzijoje. Tėvai specialiai laukė gimdymo ambasadoje, kad vaikas turėtų teisėtą priežastį tvirtinti, kad jis gimė Jungtinėje Karalystėje.

William Somerset Maugham knygos

Rasta: 8

Mėnulis ir skatikas | William Somerset Maugham
-50% su kodu: PATOGU
16,99 €
Kaina su kodu: 8,50 €
Turime sandėlyje
Santuoka iš išskaičiavimo | William Somerset Maugham
-40% su kodu: PATOGU
10,89 €
Kaina su kodu: 6,53 €
Turime sandėlyje
Viską sudėjus | William Somerset Maugham
-10% su kodu: PATOGU
1,99 €
Kaina su kodu: 1,79 €
Turime sandėlyje
Makiavelis. Anuomet ir dabar (serija "Panteonas") | William Somerset Maugham
-10% su kodu: PATOGU
3,69 €
Kaina su kodu: 3,32 €
Turime sandėlyje
Rasta: 8

Tuo metu visi laukė įstatymo, pagal kurį Prancūzijos teritorijoje gimę ir tapę Prancūzijos piliečiais vaikai, sulaukę pilnametystės ir prasidėjus karui, galėjo būti siunčiami į frontą.


Vaikystėje Maugham kalbėjo tik prancūzų kalba, tačiau po to, kai 1882 m. nuo tuberkuliozės mirė jo motina, o 1882 m. nuo skrandžio vėžio – tėvas, 11-metis William Somerset buvo išsiųstas pas giminaičius į Kento grafystę Anglijoje. Atvykęs į Angliją William Somersetas pradėjo mikčioti. Šis sutrikimas liko visam gyvenimui.


Vikaro Henry Maugham šeimoje, kur pateko būsimas rašytojas, daug dėmesio buvo skiriama vaikų auklėjimui ir ugdymui. Pradžioje William Somerset mokėsi Kenterberio Karališkojoje mokykloje, vėliau studijavo literatūrą ir filosofiją Heidelbergo universitete. Studijuodamas Maugham parašė pirmąją savo kūrinį - vokiečių kompozitoriaus Giacomo Meyerbeer'io biografiją (kai leidėjas kūrinį atmetė, Maugham rankraštį sudegino).


Vėliau nuo 1892 m. būsimas rašytojas studijavo medicinos mokykloje prie Šv. Tomo ligoninės Londone - ši patirtis atsispindi pirmame Maugham  romane Liza iš Lambeto (1897). Pirmoji literatūrinė sėkmė nusišypsojo Maugham 1907 m., kai pasirodė jo pjesė Lady Frederick.


Pirmojo pasaulinio karo metu Maugham bendradarbiavo su MI-5. Kaip britų žvalgybos agentas jis buvo išsiųstas į Rusiją, kur tarnavo iki pat Spalio revoliucijos. Petrograde Maugham susitikdavo su Kerenskiu, Savinkovu ir kt. Žvalgybos misiją nutraukė revoliucija. Apie tai jis vėliau papasakojo apsakymų rinkinyje  Ashenden, British agent (1928 m.).


1917 m. Maugham vedė Siri Welk.


Po karo Maugham daug rašė: romanus, apsakymus, pjeses. 1919 m. trokšdamas naujų įspūdžių išvyko į Kiniją, vėliau į Malaiziją - tai buvo vertinga medžiaga jo kūrybai.

Įdomus Maugham biografijos faktas -  Prancūzijos Rivjeroje jis įsigijo vilą Cap Ferrat. Tai buvo vienas garsiausių to meto literatūros ir aukštuomenės salonų, kur lankėsi tokios garsenybės kaip Winstonas Churchillis ir Herbertas Velsas. Tačiau daugiausia laiko Maugham rašė - jis tapo garsus ir turtingas, įkūrė Somerset Maugham premiją, kuri buvo skiriama jauniems anglų rašytojams.


Dar vienas įdomus faktas – Maugham stalas, prie kurio jis rašydavo, stovėjo prieš tuščią sieną. Jis tikėjo, kad taip niekas neblaško jo dėmesio. Rašytojas visada dirbo vienu tempu – kiekvieną rytą parašydavo ne mažiau 1000-1500 žodžių.


Maugham mirė 1965 m. gruodžio 15 d. Nicos ligoninėje nuo pneumonijos. Pagal Prancūzijos įstatymus visiems pacientams, mirusiems ligoninėje, turėjo būti atliktas skrodimas, todėl giminės jį parsivežė tik gruodžio 16 d. ir pranešė, kad William Somerset Maugham mirė namuose, netoli Nicos esančioje Moreschi viloje. Gruodžio 22 d. jo pelenai buvo palaidoti prie Maugham bibliotekos, esančios Kenterberio karališkoje mokykloje, sienos.